Możliwe jest nagłe przyznanie środków z Krajowego Planu Odbudowy, co wymaga gotowości ze strony przedsiębiorców i samorządów. Niedawna rewizja Krajowego Planu Odbudowy (KPO) to odpowiedź rządu na konieczność dostosowania projektów, które okazały się nierealne w obecnych ramach czasowych. Decyzja Komisji Europejskiej oczekiwana do końca czerwca może wpłynąć na wszystkich potencjalnych beneficjentów wsparcia z KPO, którzy muszą przygotować się na nadchodzące wyzwania. Mimo zmian, terminy zakończenia projektów z części grantowej pozostaje taki jak dotychczas – do połowy lipca 2026 roku.
Climatic wychodzi poza tradycyjne podejście do reuse, oferując możliwość nie tylko powtórnego wykorzystania materiałów, ale również całych budynków. Taka metoda pozwala na przeniesienie i adaptację modułów w różnych lokalizacjach i dla różnych funkcji, zachowując przy tym wszystkie cechy techniczne i estetyczne.
BIM (Building Information Modeling) to kluczowy element w zarządzaniu cyklem życia infrastrukturalnego i kubaturowego obiektu. Proces ten zdefiniowany przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną (ISO) stanowi fundament dla efektywnej koordynacji informacji poprzez cyfrową prezentację cech fizycznych i funkcjonalnych struktur budowlanych.
Budownictwo modułowe o konstrukcji stalowej, z uwzględnieniem możliwości recyklingu stali, oferuje klientom dbającym o przyszłość i pragnącym korzystać ze środków KPO i funduszy europejskich, wyjątkową okazję do realizacji inwestycji w sposób zarówno ekologiczny, jak i efektywny. W tym artykule przyjrzymy się, jak recykling stali w budownictwie modułowym wpływa na środowisko.
Generalne wykonawstwo polega na kompleksowej realizacji prac związanych z budową nieruchomości – od przygotowania kosztorysu po roboty wykończeniowe. Co dokładnie wchodzi w zakres obowiązków przedsiębiorstwa zajmującego się prowadzeniem inwestycji? Czym różni się stawienie obiektów metodą tradycyjną a z wykorzystaniem prefabrykatów? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule!
Budownictwo modułowe ma wiele zalet – począwszy od krótszego czasu budowy w porównaniu z tradycyjnymi metodami, przez mobilność i skalowalność, po niskie ograniczenia dotyczące ukształtowania terenu. Jednak w kontekście postępujących zmian klimatycznych i podejmowanych w związku z tym działań, na pierwszy plan zdecydowanie wysuwają się takie aspekty jak energooszczędność oraz znacznie mniejsze oddziaływanie na środowisko naturalne. Co przemawia za ogromnymi korzyściami budownictwa modułowego i jakie może mieć ono znaczenie wobec Europejskiego Zielonego Ładu?
Sytuacja związana z koronawirusem spowodowała wzrost zainteresowania obiektami wznoszonymi z gotowych elementów. Budownictwo modułowe sprawdza się jednak nie tylko w przypadku obiektów publicznych. Na taką opcję coraz częściej decydują się prywatni inwestorzy. Czym moduły różnią się od tradycyjnych technologii?
W związku z pandemią koronawirusa rząd podjął decyzję o utworzeniu szpitali tymczasowych. Rozwiązanie ma na celu zapewnienie dodatkowych łóżek dla chorych na COVID-19. Jak tłumaczył Minister Zdrowia, Adam Niedzielski, na jednej z konferencji prasowych, dodatkowe placówki medyczne mają powstać w każdym mieście wojewódzkim. Choć pomysł ma charakter doraźny, warto wiedzieć, że budownictwo prefabrykowane może być później zaadaptowane na inne cele.
Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, a także zminimalizować ryzyko zakażeń wśród członków personelu medycznego, niezbędna jest dobra organizacja. Trzeba również wdrożyć procedury obowiązujące już od momentu przyjmowania pacjentów na oddział. W tym celu doskonale sprawdza się modułowa izba przyjęć w szpitalu. Na czym polega to rozwiązanie i dlaczego warto na nie postawić?
Ponad 142 tys. zakażeń, przeszło 3 tys. zgonów (stan na 14.10.2020) – pandemia koronawirusa w Polsce zbiera coraz większe żniwo. Przybywa pacjentów wymagających hospitalizacji z powodu COVID-19. Niestety publiczne placówki lecznicze nie są odpowiednio przygotowane na walkę z patogenem SARS-CoV-2. Co zatem zrobić, aby zwiększyć bezpieczeństwo personelu medycznego?
Pandemia koronawirusa negatywnie wpływa na wiele obszarów życia. W szczególnie trudnej sytuacji znajduje się personel medyczny, który z jednej strony musi zapewnić pacjentom pomoc, a z drugiej sam naraża się na zakażenia. Co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko transmisji SARS-CoV-2 i zabezpieczyć lekarzy, pielęgniarki oraz laborantów przed zachorowaniem na COVID?
Pandemia koronawirusa spowodowała, że zaczęliśmy zwracać ogromną uwagę na zachowanie reżimu sanitarnego. Obecnie w każdym miejscu publicznym znajdują się płyny dezynfekujące, rękawiczki. Zaleca się również zakrywanie ust i nosa. Przestrzeganie tych wytycznych jest bardzo ważne, ponieważ zwiększenie wskaźnika reprodukcji patogenu grozi nadejściem drugiej fali zachorowań na COVID-19.
Wydarzenia związane z pandemią koronawirusa doprowadziły do ożywiania dyskusji na temat budownictwa modułowego. Szpitalami stworzonymi z gotowych elementów zainteresowali się samorządowcy, właściciele placówek medycznych, politycy. Dostrzegli oni, że takie rozwiązania stanowią bardzo dobrą alternatywę dla obiektów stawianych tradycyjnymi metodami.
Choć zalety budownictwa modułowego dostrzega coraz więcej osób w Polsce i na świecie, wciąż wielu inwestorów obawia się tego rozwiązania. Wynika to przede wszystkim z niewiedzy. Co więcej, na temat obiektów z gotowych prefabrykatów krąży wiele mitów. Poniżej znajdziesz kilka z nich i dowiesz się, dlaczego są nieprawdziwe.
W ostatnich latach obserwuje się rosnący popyt na mieszkania pracownicze, hotele czy akademiki. Powstaje wiele nowych obiektów, a zdaniem analityków biznesowych, inwestorzy chętnie podejmują się realizacji tego typu projektów. Wynika to m.in. z dobrej sytuacji makroekonomicznej. Na popularności zyskują budowle prefabrykowane cechujące się trwałością i szybkością realizacji.
Zwiększenie przestrzeni placówki edukacyjnej to ogromne wyzwanie. Dyrektorzy szkół muszą zadbać o wiele elementów. Aby uniknąć niepotrzebnego chaosu związanego z przeciągającymi się pracami budowlanymi, wiele osób decyduje się na inwestycję w nowoczesne szkoły modułowe.
Budownictwo prefabrykowane cieszy się ogromną popularnością na świecie. Choć w Polsce na taki wariant decyduje się stosunkowo niewielu inwestorów, trend ten stopniowo się zmienia – jak wynika z raportu Roland Berger, do końca 2022 r. udział budynków prefabrykowanych w rynku wzrośnie o blisko 38%1.
Dom modułowy to zdecydowanie najszybszy sposób na własne cztery kąty – nowoczesny, całoroczny, kompleksowo odpowiadający potrzebom i oczekiwaniom, nawet tym zmieniającym się wraz z biegiem czasu. Wystarczy tylko od jednego do dwóch miesięcy, aby móc cieszyć się nowym lokum, ponieważ sam montaż domu zajmuje zaledwie kilka dni. Co więcej, tego typu rozwiązanie ma mnóstwo zalet, a sam przebieg realizacji inwestycji należy do najbardziej sprawnych, optymalizując tym samym cenny czas inwestorów. Jak to dokładnie wygląda?
Budowa to poważne przedsięwzięcie. Nowy obiekt wpisuje się w otoczenie, w krajobraz, będzie pobierał wodę i odprowadzał ścieki, na pewno też stanie się odbiorcą energii elektrycznej, a być może także gazu. Jego wzniesienie nie może kolidować z uzasadnionymi interesami sąsiadów (np. poprzez odcięcie ich od dostępu światła słonecznego). Budynek musi być też obiektem bezpiecznym zarówno dla jego mieszkańców lub użytkowników, jak i dla otoczenia.
Życie to ruch, stale zmieniająca się rzeczywistość, rozwój, który popycha wszystko do przodu. Na naszych oczach wiele rzeczy ulega przeobrażeniom, to co znamy albo odchodzi w przeszłość, albo staje się mniej znaczące, nie tak bardzo, jak kiedyś. Nie wszystko może się podobać, bo szybkość przemian zawsze obarczona jest sporym ryzykiem, ale z drugiej strony dostępne są już przyszłościowe rozwiązania, które w sposób zdecydowany poprawiają komfort życia. Dostrzegamy je szczególnie w budownictwie, a dobrym przykładem są budynki modułowe. Nie tylko domy, ale również szkoły i przedszkola, które – jak w tytule – można zbudować bardzo szybko, bo już w 6 miesięcy.
Potrzeby samorządu terytorialnego w zakresie budynków użyteczności publicznej potrafią się pojawiać nagle. Może się tak dziać na przykład w sytuacji wyłączenia danego obiektu z użytkowania albo gwałtownego wzrostu zapotrzebowania na usługi publiczne. Gmina staje wtedy przed zadaniem stworzenia „na wczoraj” czegoś, co w normalnych warunkach buduje się kilka lat. Rozwiązaniem jest budownictwo modułowe, które pozwala postawić w pełni funkcjonalny obiekt w kilka miesięcy od podjęcia decyzji.
W poprzednim wpisie zajęliśmy się dość ogólnie zagadnieniem podobieństw i różnic między modułami a kontenerami. Dziś pora na bardziej szczegółowe porównanie, uwzględniające niektóre zagadnienia konstrukcyjne i techniczne. Warto się z nim zapoznać, by lepiej zrozumieć zalety budownictwa modułowego, a w razie planowania inwestycji podjąć najlepszą decyzję.
Budownictwo modułowe, które umożliwia szybką realizację różnego rodzaju budynków, jest metodą chętnie wykorzystywaną przez naszych zachodnich sąsiadów. W Climatic bierzemy przykład z rynku niemieckiego, gdzie udział budownictwa modułowego wynosi 20% i wprowadzamy nowe technologie dla naszych klientów w Polsce.
Firmy budowlane i architektoniczne z całego świata już od ponad 70 lat korzystają z możliwości, jakie daje budownictwo modułowe. Tego typu konstrukcje są wykorzystywane nie tylko przez deweloperów, ale również władze miast w inwestycjach z zakresu hotelarstwa, zdrowia, czy oświaty.