Co to jest śluza dekontaminacyjna — poznaj zalety
Pandemia koronawirusa spowodowała, że zaczęliśmy zwracać ogromną uwagę na zachowanie reżimu sanitarnego. Obecnie w każdym miejscu publicznym znajdują się płyny dezynfekujące, rękawiczki. Zaleca się również zakrywanie ust i nosa. Przestrzeganie tych wytycznych jest bardzo ważne, ponieważ zwiększenie wskaźnika reprodukcji patogenu grozi nadejściem drugiej fali zachorowań na COVID-19.
Choć w Polsce sytuacja związana z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 wydaje się opanowana, a rząd rozważa dalsze rozluźnianie obostrzeń, eksperci z niepokojem wskazują na systematyczny wzrost zakażeń. Z najnowszych informacji udostępnionych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że w ciągu ostatniej doby potwierdzono aż 502 nowe przypadki (stan na 28.07.2020). Optymizmem nie napawają też wiadomości napływające od naszych zagranicznych sąsiadów – ostatniej doby w Hiszpanii odnotowano ponad 6 tys. zakażeń, a władze Wielkiej Brytanii zdecydowały o wprowadzeniu obowiązkowej kwarantanny dla osób wracających z rejonów Półwyspu Iberyjskiego (dane na 28.07.2020).
Śluza dekontaminacyjna – sposób na poprawę warunków sanitarnych
Eksperci alarmują, by nie zapominać o podstawowych zaleceniach sanitarnych. – Sytuacja związana z COVID-19 w Polsce jest ustabilizowana, jednak epidemia trwa nadal i dlatego nie wszystkie ograniczenia zostały zniesione. W dalszym ciągu należy utrzymywać dystans społeczny, pamiętać o zakrywaniu nosa i ust w przestrzeni publicznej oraz często myć lub dezynfekować ręce – czytamy w oficjalnym komunikacie Ministerstwa Zdrowia. Żeby zyskać jeszcze większą ochronę, niektóre instytucje decydują się na montaż specjalnej śluzy dekontaminacyjnej służącej do odkażenia obiektów oraz ludzi podczas wchodzenia lub wychodzenia z pomieszczeń. Technologia HPV (ang. Hydrogen Peroxide Vapour) odznacza się wysoką skutecznością w dezynfekcji rozmaitych powierzchni, zwiększając bezpieczeństwo osób przebywających w obszarach wrażliwych na różne typy wirusów.
Co to jest i jak działa śluza dekontaminacyjna?
Śluza dekontaminacyjna ma na celu eliminację patogenów za pomocą pary nadtlenku wodoru. System umieszcza się w bramie, ale można wyznaczyć również specjalne pomieszczenie przeznaczone do odkażania – takie rozwiązanie stosuje się m.in. w przyszpitalnych oddziałach zakaźno-izolacyjnych. Dysze do dezynfekcji uruchamiają się automatycznie, rozprzestrzeniając mikrokrople nieorganicznego związku chemicznego wnikającego w pory znajdujące się na skórze i ubraniach.
Proces dekontaminacji przebiega w czterech etapach:
- Kondycjonowanie, czyli przygotowanie do działania.
- Generowanie odpowiedniego stężenia gazu.
- Utrzymanie właściwego poziomu stężenia czynnika aktywnego.
- Emisja nadtlenku wodoru do powietrza.
Śluza dekontaminacyjna – zalety
Zastosowanie rozwiązania wiąże się z wieloma korzyściami. Do najważniejszych możemy zaliczyć:
- Kompleksowe działanie – technologia Hydrogen Peroxide Vapour charakteryzuje się równomiernym rozprzestrzenianiem się substancji aktywnej, umożliwiając odkażanie kilku osób równocześnie.
- Podczas dekontaminacji nie wytwarza się mgła – pozwala to na dezynfekcję całego pomieszczania bez potrzeby usuwania z niego urządzeń.
- Szybka wymiana powietrza – w śluzie stosuje się katalizator rutenowy, ułatwiający rozkład nadtlenku wodoru i jego przenikanie do tlenu i wody.
- Dokładna dezynfekcja – dysze uruchamiające się w trakcie dekontaminacji wytwarzają mikrokrople, które przenikają przez rozmaite powierzchnie, eliminując wirusy i bakterie ze skóry, ubrań, przedmiotów.
- Bezpieczna utylizacja odpadów – w śluzie można spakować zużyte środki ochrony osobistej (PPE), a następnie przekazać je do zewnętrznego zbiornika na odpady biologiczne.
- Ograniczenie ryzyka przenoszenia patogenów do innych pomieszczeń – śluza odznacza się wysoką skutecznością w eliminacji bakterii i wirusów.
Gdzie przydaje się śluza dekontaminacyjna?
Śluzę wykorzystuje się w przestrzeniach o dużym natężeniu ruchu jak zakłady produkcyjne, sklepy wielkopowierzchniowe, dworce, lotniska. W miejscach tych codziennie przemieszczają się setki osób w różnym wieku. Z tego powodu standardowe środki ochrony w postaci maseczek, przyłbic czy rękawiczek mogą być niewystarczające.
Śluzę dekontaminacyjną stosuje się również w placówkach medycznych, aby uchronić pacjentów i personel przed zakażeniami. Rozwiązanie sprawdza się także w nagłych i nieprzewidzianych sytuacjach, kiedy trzeba szybko wybudować oddział przygotowany na przyjmowanie chorych. Wówczas wiele osób stawia na mobilne szpitale modułowe. Są one wyposażone w specjalną śluzę umywalkowo-fartuchową z bieżącą wodę i odrębną wentylacją (pozwalającą na utrzymanie różnicy ciśnień). Posiadają także odpływ zamontowany w podłodze.
Śluza dekontaminacyjna to doskonały wybór dla osób zarządzających publicznymi i komercyjnymi obiektami. Pozwala na zapewnienie odpowiednich warunków sanitarnych, niwelując ryzyko zakażenia do minimum.