Obalamy mity na temat budynków modułowych

Obalamy mity na temat budynków modułowych

Choć zalety budownictwa modułowego dostrzega coraz więcej osób w Polsce i na świecie, wciąż wielu inwestorów obawia się tego rozwiązania. Wynika to przede wszystkim z niewiedzy. Co więcej, na temat obiektów z gotowych prefabrykatów krąży wiele mitów. Poniżej znajdziesz kilka z nich i dowiesz się, dlaczego są nieprawdziwe.

Mit 1: Niska trwałość

Obiekty wyróżniają się zastosowaniem materiałów budowlanych o wysokiej jakości. Na konstrukcję nośną składają się spawane profile stalowe zimnogięte lub gorącowalcowane. Ich przekrój wylicza się indywidualnie, biorąc pod uwagę uwarunkowania otoczenia oraz potrzeby inwestora. Prefabrykaty, z których montuje się budynki, wytwarza się w fabryce z zastosowaniem ściśle określonych i powtarzalnych procedur. Warto dodać, że linie produkcyjne są w pełni zautomatyzowane, a system monitoringu pozwala na kontrolowanie bieżących działań. Regularnie przeprowadza się też audyty zewnętrzne. Wszystko to umożliwia eliminację błędów na poziomie wykonawczym i sprawia, że gotowe moduły są niezwykle wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne oraz odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Mit 2: Wysokie koszty eksploatacji

To kolejny stereotyp, ponieważ budowle z modułów są doskonale zaizolowane. Charakteryzują się wysokim współczynnikiem przenikalności ciepła. Ponadto na niskie koszty użytkowania wpływa zastosowanie nowoczesnych materiałów izolacyjnych, pozwalających na redukcję kosztów ogrzewania do 60% (w porównaniu do obiektów realizowanych z wykorzystaniem technologii murowanych lub żelbetowych). Co więcej, w pomieszczeniach stosuje się zaawansowane technologicznie urządzenia, które zużywają niewiele energii elektrycznej.

Mit 3: Nieciekawy wygląd

Budownictwo z prefabrykatów było popularne w latach 90. Używano wówczas płyt betonowych, które wyglądały mało atrakcyjnie. Dziś technologia modułowa bardzo się rozwinęła. Stawiane obiekty odznaczają się nie tylko wysoką funkcjonalnością i wytrzymałością, ale również estetyką wykonania. Ściany zewnętrzne posiadają efektowną elewację, którą można dostosować do otoczenia architektonicznego.

Mit 4: Łatwopalność i szybka korozja

Moduły tworzone przez Climatic są poddawane procedurom badawczo-testowym w Instytucie Techniki Budowlanej. Spełniają wszystkie wymagania zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury na temat warunków technicznych. Konstrukcje posiadają zabezpieczenie przeciwpożarowe, a także cechuje je odporność na korozję.

Mit 5: Problemy z akustyką

Przy opracowywaniu projektów bierze się pod uwagę m.in. właściwości akustyczne materiałów, a także lokalizację i otoczenie budynku. Dzięki temu powstała konstrukcja spełnia wysokie standardy. Zapewnienie odpowiedniej akustyki ma znaczenie szczególnie w przypadku obiektów użyteczności publicznej oraz domów mieszkalnych (głównie tych usytuowanych w pobliżu ruchliwych ulic, czy innych źródeł hałasu). Dbałość o tę kwestię umożliwia odpoczynek, pracę i sen w komfortowych warunkach.

Mit 6: Trudna rozbudowa

Systemy modułowe można w dowolnym momencie przebudować lub rozbudować, dopasowując je do aktualnych potrzeb. Konstrukcja modułowa jest bardziej wytrzymała niż tradycyjne rozwiązania. Wynika to z faktu, że prefabrykaty muszą być przystosowane do transportu – moduły przewozi się w ciężarówkach na teren inwestycji. Ponadto prefabrykaty nadają się do demontażu w celu przeniesienia budowli w inne miejsce.

Mit 7: Budownictwo prefabrykowane droższe od tradycyjnego

Wiele osób powiela informację, że koszty związane z postawieniem obiektów w technologii modułowej znacznie przewyższają klasyczne rozwiązania. Tymczasem ceny te są porównywalne. Warto jednak wspomnieć, że realizacja większości prac ma miejsce w zakładzie produkcyjnym, co pozwala na zredukowanie opłat związanych z nadzorem i błędami popełnianymi przez wykonawców do minimum.

Mit 8: Brak kontroli nad inwestycją

Około 90% czynności związanych z realizacją inwestycji odbywa się w fabryce. Na placu budowy montuje się przygotowane wcześniej komponenty. Nie oznacza to jednak, że inwestor nie ma pojęcia, na jakim etapie jest jego zamówienie. Klienci są informowani o podejmowanych działaniach, a wszelkie trudności rozwiązywane są na bieżąco.

Mit 9: Niedostosowanie do przepisów

Systemy modułowe spełniają normy sanitarne, przeciwpożarowe, a także są zgodne z wymogami BHP. Korzystanie z nich jest zatem w pełni bezpieczne. Technologie sprawdzają się zarówno w przypadku budowy domów mieszkalnych, jak i obiektów użyteczności publicznej.

Budynki modułowe to liczne korzyści

Pod względem użytkowym systemy modułowe w niczym nie ustępują klasycznym budowlom. Lokale posiadają niezbędne instalacje, są trwałe. Montaż gotowych elementów na miejscu inwestycji trwa zaledwie kilka dni. Prefabrykacja stanowi zatem doskonałą alternatywę dla tradycyjnych technologii.

Pozostałe artykuły

Image

CERTYFIKATY

Kontakt

Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
Reguły, ul. Żytnia 6
05-816 Michałowice
NIP 522 26 56 057

+48 22 753 27 00
climatic@climatic.pl

Zakład Produkcyjny w Ostrowcu Świętokrzyskim
ul. Eugeniusza Kwiatkowskiego 20
27-400 Ostrowiec Świętokrzyski

unia1