Planowana rozbudowa szkoły? Na ratunek spieszą moduły
Zwiększenie przestrzeni placówki edukacyjnej to ogromne wyzwanie. Dyrektorzy szkół muszą zadbać o wiele elementów. Aby uniknąć niepotrzebnego chaosu związanego z przeciągającymi się pracami budowlanymi, wiele osób decyduje się na inwestycję w nowoczesne szkoły modułowe.
Obiekty stworzone z gotowych prefabrykatów są powszechnie stosowane w wielu krajach. Służą m.in. jako restauracje, hotele, jednostki edukacyjne. Z modułów powstają także liczbe budynki użyteczności publicznej, m.in. szkoły, przedszkola czy szpitale. Niektóre z wykonanych przez nas projektów możesz zobaczyć w zakładce Realizacje. Choć w Polsce wciąż jeszcze dominują klasyczne rozwiązania, inwestorzy zaczynają dostrzegać atuty budownictwa prefabrykowanego. W najbliższych latach prognozuje się wzrost zainteresowania tę technologią w budynkach użyteczności publicznej (2).
Szkoły modułowe – czy warto na nie postawić?
Do tej pory wiele osób decydowało się na budownictwo tradycyjne, ponieważ istniało mylne przeświadczenie o tym, że jest ono solidniejsze. Tymczasem komponenty, z których składają się szkoły modułowe, są produkowane w kontrolowanych i powtarzalnych warunkach. Ich parametry techniczne charakteryzują się bardzo dobrą jakością. W projektowaniu poszczególnych elementów uczestniczy zespół inżynierów. To sprawia, że alternatywne budownictwo cieszy się rosnącym zainteresowaniem w naszym kraju.
Szkoły modułowe – zalety
Climatic od lat realizuje projekty na potrzeby jednostek edukacyjnych. Części konstrukcyjne służą nie tylko stawianiu gotowych budynków w technologii modułowej od zera, ale również rozszerzeniu istniejącej infrastruktury o dodatkowe sale lekcyjne, szatnie, pomieszczenia gospodarcze.
-
Możliwość swobodnego prowadzenia zajęć lekcyjnych
Planując inwestycję, należy uwzględnić komfort uczniów i personelu. Roboty budowlane wykonywane w tradycyjny sposób wiążą się z wieloma niedogodnościami. Trudno utrzymać czystość. Część obiektu musi być przez pewien czas niedostępna. To wszystko utrudnia realizację materiału dydaktycznego. W przypadku prefabrykatów czas montażu ogranicza się do minimum.
-
Dostosowanie do obowiązujących przepisów i norm bezpieczeństwa
Lokale złożone z komponentów cechują się wysoką funkcjonalnością. Posiadają potrzebne sanitariaty oraz instalacje. Elementy dostarczane przez Climatic produkuje się z profili stalowych spełniających wszelkie normy bezpieczeństwa, a także wymogi BHP i Sanepidu. Ponadto konstrukcje są dostosowane do przepisów przeciwpożarowych.
-
Niskie koszty eksploatacji
Budżet jednostki na dany rok określa uchwała budżetowa. Na jej podstawie dyrektor sporządza plan finansowy, w którym uwzględnia dochody i wydatki. Aby sprawnie nadzorować finanse, trzeba poszukać sposobów na minimalizację kosztów. Stąd też wiele osób decyduje się na modernizację gmachów. Użycie prefabrykatów niweluje mostki cieplne, a zastosowane materiały wykończeniowe stanowią doskonałą izolację termiczną. W dłuższej perspektywie takie działania generują ogromne oszczędności.
-
Łatwość konfiguracji układu pomieszczeń
Warto wspomnieć również o kwestii dopasowania wyglądu wnętrza do aktualnych potrzeb. Ścianki działowe montuje się metodą suchej zabudowy. Pozwala to na swobodną aranżację. W zależności od potrzeb przestrzeń można wykorzystać w dowolny sposób, np. jako salę gimnastyczną lub kilka pracowni komputerowych.
-
Kompleksowa realizacja, minimum formalności
Zastosowanie prefabrykatów wiążę się również z mniejszym stresem związanym z koordynacją przedsięwzięcia. Nie trzeba kontrolować ekipy remontowej, ponieważ większość czynności odbywa się w zakładzie produkcyjnym. Wystarczy jedynie ustalić szczegóły prac z wykonawcą, udostępnić obiekt i wziąć udział w odbiorze projektu.
Nowoczesna szkoła modułowa to przyszłość!
Dyrektorzy jednostek edukacyjnych coraz śmielej sięgają po alternatywne rozwiązania budowlane. Wynika to przede wszystkim z szybkości powstawania konstrukcji. O wyborze decyduje też brak przestojów oraz ograniczeń związanych z pogodą. Co więcej, lokale można stawiać na gruntach o słabej nośności – pod warunkiem wykorzystania płyty fundamentowej. Warto dodać, że produkowane obecnie prefabrykaty wyróżniają się trwałością i stanowią inwestycję na długie lata.
-
M. Kowacki, „Prefabrykaty w budownictwie”, Dwumiesięcznik Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne 07/08 2017 (http://www.nbi.com.pl/assets/NBI-pdf/2017/4_73_2017/Pdf/16_Prefabrykaty_w_budownictwie.pdf)
-
Tamże.