Era Dobrostanu Zwierząt w Poznaniu: Uniwersytet Przyrodniczy Otwiera Nowe, Wspaniałe Centrum

W ubiegłym tygodniu oddano do użytku Centrum Dobrostanu i Zdrowia Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Budynek, który powstał w technologii modułowej, jest przeznaczony do prowadzenia badań naukowych nad dobrostanem zwierząt, a także do kształcenia studentów i pracowników naukowych.

Centrum składa się z dwóch kondygnacji naziemnych o łącznej powierzchni 1858 m². Na parterze znajdują się pomieszczenia przeznaczone dla zwierząt towarzyszących, takie jak boksy dla psów, sale sekcyjne, gabinety weterynaryjne, a także sale konferencyjne i wykładowe. Na piętrze zlokalizowano pomieszczenia dla zwierząt laboratoryjnych, w tym sale sekcyjne, pracownie mikrostruktur, laboratoria in vitro, a także pomieszczenia socjalne i administracyjne.

Budynek został zaprojektowany z myślą o zapewnieniu jak najlepszych warunków dla zwierząt. Pomieszczenia dla zwierząt towarzyszących są wyposażone w systemy wentylacji i klimatyzacji, a także w odpowiednie oświetlenie. Pomieszczenia dla zwierząt laboratoryjnych są natomiast wyposażone w nowoczesne systemy bezpieczeństwa, które zapewniają ochronę zwierząt i pracowników.

Oto kilka ciekawostek na temat Centrum Dobrostanu i Zdrowia Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu:

  • Budynek został wykonany w technologii modułowej o konstrukcji stalowej, co pozwoliło na znaczne skrócenie czasu jego budowy w porównaniu do technologii tradycyjnej.
  • Na parterze budynku znajduje się wybieg dla psów o powierzchni 66 m².
  • Na piętrze budynku znajduje się sala sekcyjna dla zwierząt laboratoryjnych, która jest wyposażona w system wentylacji laminarnej.
  • Centrum jest wyposażone w system monitoringu wizyjnego, który umożliwia obserwację zwierząt 24 godziny na dobę.
  • Prefabrykacja – 44 moduły.
  • O tym innowacyjnym Centrum Dobrostanu Zwierząt w Poznaniu pisała Gazeta Wyborcza Poznań. Artykuł można znaleźć pod tym linkiem: Gazeta Wyborcza Poznań – Artykuł.
  • Na stronie Poznań.pl znajdziesz artykuł również informujący o otwarciu Uniwersyteckiego Centrum. Więcej szczegółów znajdziesz pod linkiem: Poznań.pl – Artykuł.