Budownictwo modułowe jako optymalna odpowiedź na wyzwania KPO: Pierwsze miliardy już w Polsce

Infografika: https://www.gov.pl/web/planodbudowy/o-kpo

Polska otrzymała pierwszą transzę środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) w wysokości 20 mld złotych.

Łączna wartość KPO to 60 mld euro, z czego ponad 25 mld euro stanowią dotacje, a ok. 35 mld euro – pożyczki. Termin rozliczenia do 31.08. 2026 roku.

Pieniądze z KPO mają zostać przeznaczone na inwestycje w pięciu kluczowych obszarach:

 • odporność i konkurencyjność gospodarki
 • zielona energia i zmniejszenie energochłonności
 • transformacja cyfrowa
 • dostępność i jakość ochrony zdrowia
 • zielona i inteligentna mobilność

Najwięcej środków, bo aż 6,347 mld euro, zostanie przeznaczonych na inwestycje w zieloną energię i zmniejszenie energochłonności.

Termin rozliczenia KPO jest zbyt krótki  – Czy budownictwo tradycyjne straci?

Perspektywa utraty środków z KPO staje się coraz bardziej realna w przypadku realizacji inwestycji w systemie tradycyjnego budownictwa. Przedstawiciele branży budowlanej budujący w technologii tradycyjnej wyrażają zaniepokojenie, zauważając, że większość środków z KPO przeznaczonych dla budownictwa tradycyjnego jest już stracona, gdyż nie będzie możliwe zrealizowanie i rozliczenie zadań w ciągu dwóch lat.

Nowoczesne podejście do budowy i rozbudowy: Moduły 3D w akcji

System budownictwa modułowego o konstrukcji stalowej nie tylko skraca czas trwania inwestycji, ale również oferuje elastyczne rozwiązania dla zarówno nowych budów, jak i rozbudowy istniejących obiektów w tym również nadbudowy. W przypadku zastosowania technologii modułowej czas trwania inwestycji jest co najmniej o połowę krótszy w porównaniu do tradycyjnych metod wznoszenia budynków. Pozwala to na zakończenie realizacji inwestycji publicznej w terminie nawet 10 miesięcy od wyłonienia wykonawcy w formule „Zaprojektuj i wybuduj”.

W odpowiedzi na problemy inwestorów z wydatkowaniem środków z KPO, przedstawiamy nasze podejście do budownictwa – technologię modułową 3D w formacie „Zaprojektuj i wybuduj”. Tylko poprzez to podejście możemy zrealizować specjalistyczne obiekty na wymaganą skalę w określonym czasie.

Czas Realizacji: Tradycyjne vs Budownictwo Modułowe

Budowa modułowa – definicja i charakterystyka

Budowa modułowa to metoda realizacji inwestycji budowlanych polegająca na wykorzystaniu prefabrykowanych elementów (modułów), które są produkowane i wyposażane w fabryce i następnie montowane na miejscu budowy. Na placu budowy pozostają do wykonania tylko prace resztkowe, podłączenie do instalacji, wykonanie elewacji itp.

Główne zalety budownictwa modułowego

 • Skrócenie czasu realizacji inwestycji: Czas realizacji inwestycji budowlanych zrealizowanych w technologii modułowej jest co najmniej o połowę krótszy w porównaniu do tradycyjnych metod budowlanych.
 • Stałe koszty realizacji inwestycji: Koszt realizacji inwestycji budowlanych zrealizowanych w technologii modułowej jest bardziej przewidywalny, ponieważ nie jest uzależniony od warunków pogodowych czy dostępności materiałów.
 • Wysoka jakość wykonania: Budynki modułowe są wykonywane w kontrolowanych warunkach fabrycznych, co zapewnia wysoką jakość wykonania.
 • Niski ślad węglowy: Budynki modułowe charakteryzują się niskim śladem węglowym, ponieważ wykorzystują materiały pochodzące z recyklingu i są produkowane w sposób zrównoważony.
 • Niskie zużycie energii: Dzięki zastosowanym rozwiązaniom technologicznym budynki modułowe zużywają nawet o 30% energii mniej, niż budynki tradycyjne.
 • Eliminacja błędów wykonawczych: Budynki modułowe są montowane w zakładzie produkcyjnym, co eliminuje ryzyko popełnienia błędów wykonawczych na placu budowy.

Dlaczego tylko budownictwo modułowe spełni oczekiwania KPO?

Współczesne budownictwo charakteryzuje się coraz większym naciskiem na efektywność, szybkość i zrównoważony rozwój. W tym kontekście coraz większą popularność zdobywa budownictwo modułowe, które oferuje szereg korzyści, zarówno dla inwestorów, jak i środowiska naturalnego.

Efektywność budownictwa modułowego

Środki z KPO, choć oczekiwane, mogą okazać się niewystarczające w tradycyjnym budownictwie ze względu na małe prawdopodobieństwo zrealizowania inwestycji w określonym przez KPO czasie.

W obliczu ogromnych środków z KPO, firma Climatic zdecydowanie stawia na technologię budownictwa modułowego, spełniając oczekiwania związane z programem RePowerEU. To innowacyjne podejście pozwoli Polsce wykorzystać środki efektywnie, przyczyniając się do zrównoważonego rozwoju kraju.

 

 

Artykuł oparty na solidnych źródłach!
Więcej informacji na temat wykorzystania środków z KPO w Polsce znaleźć można na:

 1. https://www.gov.pl/web/planodbudowy/o-kpo
 2. https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/przelew-wlasnie-dotarl-polska-dostala-juz-20-mld-zl-z-kpo/5vmfzg6
 3. https://businessinsider.com.pl/gospodarka/prezes-unibep-wiekszosc-srodkow-kpo-jest-stracona/cxkmfdl