Budowa szpitala modułowego – co trzeba wiedzieć? Czas budowy, wymogi prawne i koszty

Szpitale modułowe stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnych rozwiązań budowlanych. Charakteryzują się szybkim czasem realizacji, a ponadto są w pełni funkcjonalne, sterylne i zgodne z normami prawnymi. O czym trzeba wiedzieć, decydując się na takie rozwiązanie?

Budowa szpitala modułowego – co trzeba wiedzieć? Czas budowy, wymogi prawne i koszty

Szpitale modułowe w Polsce

Pandemia koronawirusa spowodowała, że konstrukcje modułowe stały się bardzo popularne. Takie obiekty wznosi się również w Polsce, aby zaoferować pomoc medyczną wszystkim potrzebującym. Jak tłumaczył minister Mariusz Błaszczak podczas otwarcia wojskowego szpitala tymczasowego, „jest to rozwiązanie, które gwarantuje zapewnienie bezpieczeństwa przed trzecią falą epidemii” [1].

Placówki służące do przyjmowania chorych na COVID-19 charakteryzują się funkcjonalnością. Wyposażono je w niezbędne sprzęty do ratowania życia oraz urządzenia diagnostyczne. Modułowe systemy specjalistyczne posiadają też rozwiązania zmniejszające ryzyko transmisji koronawirusa, np. śluzy dekontaminacyjne lub odpowiednio dobrane systemy wentylacji. Co istotne, po ustaniu zagrożenia epidemicznego obiekty można wykorzystać w dowolny sposób, np. przekształcić w poradnię specjalistyczną, izbę przyjęć, gabinety lekarskie czy aptekę.

Ile trwa budowa szpitala w technologii modułowej?

Wiele osób zastanawia się, ile trwabudowa szpitala modułowego? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników, m.in. czasu związanego z uzyskaniem niezbędnych pozwoleń na rozpoczęcie inwestycji oraz wielkości i przeznaczenia obiektu. Warto podkreślić, że wykorzystanie prefabrykatów stanowi znacznie szybsze rozwiązanie niż zastosowanie tradycyjnych technologii budowlanych. Wzniesienie modułowej konstrukcji od podstaw zajmuje od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy.

Firma Climatic może pochwalić się bardzo szybkimi realizacjami. Do jednych z nich należy budowa szpitala modułowego w Legnicy – powstał on w około 2 miesiące. Inwestycja obejmowała wykonanie kompletnie wyposażonego oddziału wraz z zagospodarowaniem terenu i przygotowaniem dróg dojazdowych oraz parkingu.

 

Szpitale modułowe a zgodność z przepisami

Mobilne szpitale modułowe spełniają wszelkie normy bezpieczeństwa i przeciwpożarowe. Są także zgodne z wytycznymi zawartymi w ustawie związanej z prowadzeniem działalności leczniczej (Dz.U. 2018 poz. 2190) oraz rozporządzeniem z 26 marca 2019 roku w sprawie wymagań dotyczących pomieszczeń w podmiotach leczniczych (Dz.U. 2019 poz. 595). Przepisy te zawierają szereg wytycznych, m.in. związanych z instalacjami elektrycznymi, klimatyzacyjnymi i wentylacyjnymi.

Warto podkreślić, że – według danych NIK z 31.08.2018 roku – niemal połowa szpitali w Polsce nie spełnia standardów określonych w przepisach. Dodatkowo blisko jedna trzecia z przeszło 500 istniejących placówek medycznych została zakwalifikowana przez kontrolerów NIK jako miejsca o podwyższonym ryzyku zdrowotnym. Modułowe placówki medyczne są więc często nawet lepiej przystosowane do przyjmowania pacjentów niż istniejące od wielu lat oddziały szpitalne.

Szpitale modułowe a zgodność z przepisami

Ile kosztuje budowa szpitala modułowego?

Szpitale z prefabrykatów mają wiele zalet, jednak wciąż wielu inwestorów obawia się, że ich postawienie jest znacznie droższe niż wzniesienie placówek z wykorzystaniem tradycyjnych technologii. Ile kosztuje budowa szpitala modułowego? Wbrew pozorom koszty związane ze stworzeniem obiektów z modułów są podobne do inwestycji w klasyczne rozwiązania. Dużo zależy oczywiście od wielkości budowli, a także zastosowanych systemów i instalacji. Wszelkie te kwestie ustala się już na etapie tworzenia projektu. Ponieważ większość prac odbywa się w zamkniętym zakładzie, ryzyko nieprzewidzianych kosztów związanych z błędami wykonawczymi ogranicza się do minimum.

Należy jednak podkreślić, że w perspektywie długofalowej inwestorzy mogą liczyć na znaczne oszczędności związane z eksploatacją. Obiekty charakteryzują się wysokim współczynnikiem przenikalności ciepła. Wyposażono je ponadto w dobrą izolację zapobiegającą utracie ciepła z budynku. To pozwala na obniżenie opłat związanych z ogrzewaniem nawet o 60% (w porównaniu ze szpitalami murowanymi lub z żelbetu). Więcej na temat zalet prefabrykacji znajdziesz w naszym artykule: Rozwiązania modułowe dla szpitali, czyli budownictwo modułowe w czasie koronawirusa.

Źródło:

  1. https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/szpital-modulowy-gotowy-do-przyjmowania-pacjentow