Zalety budynków wielorodzinnych modułowych. Porównujemy domy modułowe i tradycyjne

Sytuacja związana z koronawirusem spowodowała wzrost zainteresowania obiektami wznoszonymi z gotowych elementów. Budownictwo modułowe sprawdza się jednak nie tylko w przypadku obiektów publicznych. Na taką opcję coraz częściej decydują się prywatni inwestorzy. Czym moduły różnią się od tradycyjnych technologii?

Zalety budynków wielorodzinnych modułowych. Porównujemy domy modułowe i tradycyjne

Wielorodzinne budynki modułowe a tradycyjne

O tym, że budynki modułowe mieszkalne odznaczają się ogromnym potencjałem, nie trzeba nikogo przekonywać. Rozwiązanie jest powszechne zwłaszcza w krajach Europy Zachodniej – w 2017 roku w Niemczech powstało aż 10 tys. prefabrykowanych budynków „pod klucz” [1]. W Polsce trend ten dopiero się rozwija, jednak analitycy szacują, że do końca 2022 roku udział takich budynków w rynku wzrośnie o około 38% [2]. Na korzyść inwestycji z gotowych elementów przemawia przede wszystkim szybki czas realizacji, ale to nie wszystkie zalety tego rozwiązania. Pod względem funkcjonalności obiekty prefabrykowane nie odstają od budowli stawianych klasycznymi metodami. Czym więc się różnią? Poniżej podsumowanie najważniejszych kwestii.

Czas trwania budowy

Na korzyść obiektów z prefabrykowanych elementów przemawia szybki czas realizacji. Domy modułowe wielorodzinne nadają się do użytku nawet w ciągu kilku lub kilkunastu tygodni od momentu złożenia zamówienia. Dzieje się tak dlatego, że ponad 90% prac odbywa się w kontrolowanych warunkach, w zamkniętym zakładzie produkcyjnym. Na miejscu inwestycji montuje się jedynie moduły wyposażone w okna, drzwi, niezbędne instalacje (co zajmuje maksymalnie kilka dni). W przypadku tradycyjnego budownictwa sprawa wygląda zupełnie inaczej. Średni czas realizacji to kilkanaście miesięcy. Do tego dochodzi jeszcze konieczność nadzorowania prac i częste przebywanie na terenie budowy.

Koszt budowy

Cena za wzniesienie konstrukcji z modułów jest porównywalna do budowy obiektów tradycyjnymi sposobami. Koszty zależą w dużej mierze od rodzaju i wielkości budowli, a także zastosowanych rozwiązań. Wszystkie szczegóły ustala się na wczesnym etapie, dzięki czemu inwestor wie, czego się spodziewać. W przypadku domów wznoszonych klasycznymi metodami kosztorys nierzadko wymaga korekty, m.in. z powodu błędów wykonawczych. Ponieważ budynki wielorodzinne z modułów wytwarza w zakładzie produkcyjnym i pod ścisłym nadzorem, ryzyko nieprawidłowości jest ograniczone do minimum. Nie trzeba również ponosić dodatkowych opłat związanych z nadzorem inwestorskim.

Zalety budynków wielorodzinnych modułowych. Porównujemy domy modułowe i tradycyjne

Możliwość modyfikacji konstrukcji

Rozbudowa obiektu wznoszonego klasycznymi metodami jest czasochłonna i wiąże się z wieloma ograniczeniami. Wszelkie kwestie dotyczące dostawienia kolejnej kondygnacji czy stworzenia nowej przestrzeni muszą być przemyślane i dokładnie wyliczone. Budynki wielorodzinne modułowe cechują się natomiast skalowalnością i bez trudu można dostosować je do bieżących potrzeb. Prefabrykaty odznaczają się o 50% niższym ciężarem w porównaniu do wycinka budowli stawianej tradycyjnymi sposobami. To sprawia, że domy z gotowych elementów nie stanowią obciążenia dla konstrukcji nośnej.

Jakość i estetyka budynków

Obiekty z modułów w niczym nie ustępują budynkom wznoszonym klasycznymi metodami. Inwestorzy mogą dobrać dowolny kolor i materiał elewacji. Dodatkowo prefabrykowane obiekty pokrywa się dachami o różnych kształtach, np. dwuspadowymi lub płaskimi. To pozwala na dopasowanie budowli do otoczenia architektonicznego.

Kiedy warto postawić na budownictwo wielorodzinne modułowe?

Domy modułowe stanowią doskonałą alternatywę dla tradycyjnego budownictwa. Charakteryzują się szybkością realizacji i efektownym wyglądem. Koszty związane z ich budową są porównywalne do obiektów stawianych z wykorzystaniem tradycyjnych technik. Warto także dodać, że prefabrykowane konstrukcje odznaczają się funkcjonalnością i zastosowaniem rozwiązań wpływających na ekonomiczną eksploatację. Nic więc dziwnego, że rozwiązania stają się coraz popularniejsze. Z prefabrykatów tworzy się również inne obiekty przeznaczone do mieszkania, np. akademiki, hotele pracownicze czy budynki socjalne.

Więcej na temat korzyści wynikających z wyboru tej metody przeczytasz w naszym artykule: 5 zalet budownictwa modułowego i prefabrykowanego.

Źródło:

  1. Raport „Prefabrykowany rynek mieszkaniowy”, Roland Berger, 01.2018.
  2. Tamże.