Budynki użyteczności publicznej – modułowe

Potrzeby samorządu terytorialnego w zakresie budynków użyteczności publicznej potrafią się pojawiać nagle. Może się tak dziać na przykład w sytuacji wyłączenia danego obiektu z użytkowania albo gwałtownego wzrostu zapotrzebowania na usługi publiczne. Gmina staje wtedy przed zadaniem stworzenia „na wczoraj” czegoś, co w normalnych warunkach buduje się kilka lat. Rozwiązaniem jest budownictwo modułowe, które pozwala postawić w pełni funkcjonalny obiekt w kilka miesięcy od podjęcia decyzji.

Wpis blogowy: Modułowe budynki użyteczności publicznej

Budownictwo modułowe odpowiedzią na potrzeby budownictwa użyteczności publicznej?

To może się zdarzyć wszędzie. Na przykład wtedy, gdy w trakcie wyburzania jakiegoś budynku okaże się, że doszło do niezamierzonego naruszenia konstrukcji obiektu stojącego obok. Nieprzewidywalne warunki atmosferyczne, jak choćby powódź, mogą spowodować osunięcie się skarpy albo podmycie terenu, które zagrozi stabilności jakiegoś budynku. Straż pożarna nie zawsze jest w stanie ugasić silny pożar w zarodku. W takiej sytuacji może okazać się, że wspólnota straciła przedszkole, szkołę albo jedyny szpital.

Zakładając nawet, że gmina ma lub jest w stanie pozyskać środki na budowę nowego obiektu, normalny cykl inwestycyjny sprawia, że na jego oddanie do użytku może przyjść czekać mieszkańcom nawet kilka lat. Tyle trwa budowa systemem tradycyjnym, łącznie z projektowaniem, uzyskaniem niezbędnych pozwoleń, wyłonieniem wykonawcy, samą budową, wyposażeniem, odbiorem technicznym etc.

Modułowy obiekt szpitalny Städtisches Klinikum Görlitz

Budynek użyteczności publicznej – moduły mogą stanąć wszędzie

Można jednak wznieść budynek znacznie szybciej – wystarczy wybrać budownictwo modułowe. Współczesne moduły budowlane z powodzeniem tworzą nowoczesne, spełniające wszelkie wymogi i potrzeby obiekty użyteczności publicznej: budynki oświatowe, medyczne i inne. Ich trwałość nie pozostawia wiele do życzenia, a estetyka ich wykonania również pozwala na wznoszenie ich w dowolnym miejscu, ponieważ architekturę i kolorystykę budynku modułowego można dostosować do otoczenia.

Budownictwo użyteczności publicznej z wykorzystaniem modułów ma i tę zaletę, że inwestora nie ogranicza nośność gruntu. Budynek modułowy, przez swoją konstrukcję stalową, może być trzykrotnie lżejszy od tradycyjnego, co sprawia, że można go wznieść na stopach fundamentowych nawet na gruncie o słabej nośności. Można więc budować modułowe przedszkola, szpitale, czy szkoły na praktycznie każdych terenach również tam, gdzie występują szkody górnicze, co umożliwia lekka, a zarazem wytrzymała konstrukcja.

Przedszkole modułowe wybudowane przez firmę Climatic w Mińsku Mazowieckim

Budynki użyteczności publicznej, od teraz czas to nie problem

Ponieważ wszystkie elementy budynku modułowego powstają w hali produkcyjnej, są tworzone precyzyjnie, w optymalnych warunkach bez względu na porę roku i pogodę. Warunki atmosferyczne nie ograniczają ani inwestora, ani wykonawcy, skoro na placu budowy odbywa się jedynie budowa fundamentów, montaż gotowych modułów i przyłączenie ich do mediów. Tu nie ma przestojów: budynek z modułów powstanie niezależnie od warunków atmosferycznych, a utrudnienia budowlane ograniczane są do minimum.

Szpital modułowy DCO we Wrocławiu

Ekspresowa modyfikacja budynków użyteczności publicznej

Obiekt modułowy można też zmieniać: jeśli po jakimś czasie okaże się, że jest bardziej potrzebny w innym miejscu, wymaga rozbudowy albo przeciwnie – zmniejszenia kubatury – nic nie stoi na przeszkodzie. Można zatem na bieżąco reagować na zmieniające się potrzeby lokalnej społeczności.

Wnoszenie obiektów publicznych z modułów nie musi się zresztą odbywać wyłącznie na zasadzie reagowania: nowoczesne samorządy planują takie inwestycje z wyprzedzeniem, ponieważ wiedzą, że metodą modułową uzyskają jakość nieustępującą w niczym budowlom z betonu i cegieł. Takie planowanie pozwala im budować więcej i szybciej.

Firma Climatic z powodzeniem wznosi modułowe budynki użyteczności publicznej, jak choćby przedszkole modułowe w Mielniku i przedszkola modułowe na warszawskich Bielanach. W Opolu z kolei powiększamy szpital MSWiA, realizując nadbudowę poprzez moduły. Państwa gmina może także wzbogacić się o nowoczesne budynki użyteczności publicznej – w ekspresowym tempie, a co najważniejsze – na wiele, wiele lat.