Budowa domu modułowego krok po kroku

Dom modułowy to zdecydowanie najszybszy sposób na własne cztery kąty – nowoczesny, całoroczny, kompleksowo odpowiadający potrzebom i oczekiwaniom, nawet tym zmieniającym się wraz z biegiem czasu. Wystarczy tylko od jednego do dwóch miesięcy, aby móc cieszyć się nowym lokum, ponieważ sam montaż domu zajmuje zaledwie kilka dni. Co więcej, tego typu rozwiązanie ma mnóstwo zalet, a sam przebieg realizacji inwestycji należy do najbardziej sprawnych, optymalizując tym samym cenny czas inwestorów. Jak to dokładnie wygląda?

Budowa domu modułowego krok po kroku

Budowa modułowa – jakie ma zalety?

Nowoczesne budownictwo modułowe dostarcza obecnie wielu interesujących, zaawansowanych technologicznie i organizacyjnie rozwiązań, dzięki czemu stało się propozycją dostępną praktycznie dla wszystkich. Rozważając zakup domu modułowego, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim fakt, że:

 • proces realizacji inwestycji przebiega tutaj nadzwyczaj szybko i sprawnie;
 • dom, czyli jego konstrukcja oraz elementy wykończeniowe, powstaje w ponad 80% w hali produkcyjnej dostawcy takiego rozwiązania. Angażujące prace realizowane na placu budowy ograniczone są zatem do minimum;
 • budynki modułowe można stawiać nawet w przypadku bardzo trudnych warunków gruntowych;
 • domy modułowe można zarówno swobodnie przemieszczać, jak i rozbudowywać oraz dowolnie modyfikować, demontować i montować ponownie – wraz ze zmieniającymi się potrzebami rodziny;
 • najlepsze na rynku domy modułowe łączą w sobie nowoczesne rozwiązania architektoniczne z wysokimi standardami technicznymi, zwłaszcza jeśli chodzi o energooszczędność;
 • wybierając ofertę renomowanego producenta rozwiązań modułowych, takiego jak Climatic, zyskuje się w pełni kompleksowe rozwiązanie – od projektu domu, aż po wykończenie w standardzie „pod klucz”.

Budowa domu modułowego – etapy inwestycji

Budowa domu modułowego różni się nieco od budowy domu tradycyjnego, jednak kilka elementów jest w tym przypadku zbieżnych. Jeśli zdecydujemy się na dom całoroczny, jednym z pierwszych zadań realizacji będzie odpowiednio przygotowany fundament pod dom modułowy. Wykonywane są w sposób niezwykle dbały i precyzyjny, uwzględniając nawet najmniejsze detale i zależności. Zaleca się, aby fundamenty zostały przygotowane przez firmę będącą dostawcą domu, między innymi ze względów grawitacyjnych.

Projekt i fundament pod dom modułowy

Projekt domu modułowego może być zarówno autorską koncepcją firmy wykonawczej, jak i zmodyfikowanym projektem, który sami dostarczymy wykonawcy. Korzystając z gotowych rozwiązań, najczęściej mamy do dyspozycji całkiem szeroki wybór w zakresie dostępnych projektów domów, zarówno parterowych, jak i z poddaszem, uwzględniających wiele ciekawych rozwiązań i praktycznych udogodnień.

Domy modułowe budowane są w sposób przyjazny dla środowiska, znacząco ograniczając zużycie energii w stosunku do budynku tradycyjnego. Mogą być wyposażone w odnawialne źródła energii jak moduły fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, pompy ciepła, które są w stanie pokryć niemal całkowicie zapotrzebowanie energetyczne i cieplne budynku. Kompleksowa realizacja inwestycji zakłada obok konstrukcyjnego i architektonicznego projektu domu również projektowanie instalacji sanitarnych i elektrycznych oraz systemów wentylacji i klimatyzacji.

Produkcja modułów do budowy domu

Produkcja modułów odbywa się w oparciu o uzgodniony standard wykończenia wewnątrz w zakresie prefabrykacji. Konstrukcja nośna modułów wykonywana jest w formie szkieletu ze spawanych profili stalowych zimnogiętych i/lub gorącowalcowanych ze stali, a same domy modułowe produkowane są wraz z elementami wykończeniowymi na hali produkcyjnej niemal w całości.

W zakładzie produkcyjnym powstają zatem ściany zewnętrzne (w Climatic są one przystosowane do montażu każdego rodzaju systemu elewacji dostępnych na rynku) i wewnętrzne domu, a także izolowany termicznie dach płaski z attyką.

Kolejne prace na tym etapie obejmują wykonanie i montaż:

 • instalacji wodno-kanalizacyjnych, grzewczych – c.o., c.t, wentylacyjnych, elektrycznych i teletechnicznych,
 • stolarki okiennej i drzwiowej,
 • sufitów wraz z oświetleniem,
 • podłogi,
 • armatury i wyposażenia pomieszczeń,

a ponadto wykończenie powierzchni ścian.

Transport domu modułowego

Gotowe, przygotowane w bezpiecznych warunkach moduły do budowy domu transportowane są samochodami ciężarowymi HDS. Zabezpieczane są za pomocą specjalnych, bardzo wytrzymałych zaczepów kontenerowych lub pasów, bezpośrednio na środkach transportu. Choć proces transportu nie należy do najprostszych, moduły są bardzo wytrzymałe i solidne, więc nie należy mieć obaw o ich uszkodzenie. Tym samym redukowane jest również ryzyko uszkodzenia materiałów, jeszcze zanim znalazłyby się na terenie budowy.

Gdy już moduły naszego domu zostaną dostarczone na budowę, następuje ich odpowiednie ustawienie i zespolenie, do czego niezbędne są dźwigi wysokotonażowe.

Budowa domów modułowych a prace wykończeniowe

Wykończeniowe prace budowlane wewnętrzne i zewnętrzne przeprowadzane są zgodnie z ustalonym wcześniej zakresem. Jeśli wybierzemy wariant wykończenia „pod klucz”, po zakończeniu tego etapu budowy domu pozostanie nam już tylko wprowadzić się do niego.

Budowa modułowa nie ogranicza się oczywiście jedynie do stanu surowego. Możliwe jest wybranie wariantów, które poza oknami, drzwiami i pełną instalacją sanitarną, zapewnią nam też kompleksowe wykończenie łazienki wraz z pełnym wyposażeniem, a nawet zabudowaną kuchnię ze sprzętami AGD. Dzięki takim rozwiązaniom możliwe jest jeszcze większe zoptymalizowanie czasu, jaki będzie dzielił nas od wprowadzenia się do własnego domu.

Modułowa technologia budowy domu to rozwiązanie cieszące się ogromnym zainteresowaniem ze względu na nieporównywalnie szybszy czas budowy, a także spore oszczędności finansowe. Współczesne domy modułowe posiadają solidne fundamenty i są bardzo dobrze ocieplone, dzięki czemu zapewniają komfort i przyjemne warunki bez względu na porę roku i pogodę.