Budowa domu modułowego krok po kroku

Dom modułowy to zdecydowanie najszybszy sposób na własny dom – nowoczesny, całoroczny, kompleksowo odpowiadający naszym potrzebom i oczekiwaniom, nawet tym zmieniającym się w czasie. Wystarczy tylko od jednego do dwóch miesięcy, aby móc cieszyć się nowym lokum (sam montaż domu zajmuje zaledwie kilka dni). Poza tym tego typu rozwiązanie ma mnóstwo imponujących zalet, a sam przebieg realizacji inwestycji należy do najbardziej sprawnych i oszczędzających cenny czas inwestorów. Jak to dokładnie wygląda?

Budowa domu modułowego krok po kroku

Zacznijmy od tego, że budynki modułowe to cały szereg istotnych zalet…

… które z pewnością pomogą podjąć decyzję o inwestycji wszystkim niezdecydowanym. Nowoczesne budownictwo modułowe dostarcza obecnie wielu interesujących, zaawansowanych technologicznie i organizacyjnie rozwiązań, dzięki czemu dom modułowy stał się propozycją praktycznie dla wszystkich. Rozważając zakup domu modułowego, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim fakt, iż:

 • proces realizacji inwestycji przebiega tutaj nadzwyczaj szybko i sprawnie,
 • dom – jego konstrukcja oraz elementy wykończeniowe – powstaje w ponad 80% na hali produkcyjnej dostawcy takiego rozwiązania. Angażujące prace realizowane na placu budowy ograniczone są zatem do minimum.
 • budynki modułowe można stawiać nawet w przypadku bardzo trudnych warunków gruntowych,
 • domy modułowe można zarówno swobodnie przemieszczać, jak i rozbudowywać oraz dowolnie modyfikować, demontować i montować ponownie – wraz ze zmieniającymi się potrzebami rodziny, zmienia się cały dom!
 • najlepsze na rynku domy modułowe łączą w sobie nowoczesne rozwiązania architektoniczne z wysokimi standardami technicznymi, zwłaszcza jeśli chodzi o energooszczędność,
 • wybierając ofertę renomowanego producenta rozwiązań modułowych, takiego jak właśnie Climatic, zyskuje się rozwiązanie w pełni kompleksowe – od projektu domu, aż po wykończenie w standardzie „pod klucz”.

Najważniejsze etapy realizacji inwestycji

Budowa domu modułowego różni się nieco od budowy domu tradycyjnego, jednak kilka elementów jest w tym przypadku zbieżnych. Jeśli zdecydujemy się na dom całoroczny, jednym z pierwszych zadań do realizacji będzie odpowiednie przygotowanie fundamentów, które w tym przypadku powinny zostać wykonane szczególnie precyzyjnie. Zaleca się, aby fundamenty zostały przygotowane przez firmę będącą dostawcą naszego domu, m.in. ze względów grawitacyjnych.

Projekt domu modułowego

Projekt domu modułowego może być zarówno autorską koncepcją firmy wykonawczej, jak i zmodyfikowanym projektem, który sami dostarczymy wykonawcy. Korzystając z gotowych rozwiązań, najczęściej mamy do dyspozycji całkiem szeroki wybór w zakresie dostępnych projektów domów, zarówno parterowych, jak i z poddaszem, uwzględniających wiele ciekawych rozwiązań i praktycznych udogodnień. Kompleksowa realizacja inwestycji zakłada obok konstrukcyjnego i architektonicznego projektu domu również projektowanie instalacji sanitarnych i elektrycznych, a także systemów wentylacji i klimatyzacji.

Produkcja

Kolejny etap budowy naszego domu to jego… produkcja, a zatem wykonanie modułów w oparciu o uzgodniony standard wykończenia wewnątrz w zakresie prefabrykacji. Konstrukcja nośna modułów wykonywana jest w formie szkieletu ze spawanych profili stalowych zimnogiętych i/lub gorącowalcowanych ze stali, a same domy modułowe produkowane są wraz z elementami wykończeniowymi na hali produkcyjnej niemal w całości.

W zakładzie produkcyjnym powstają zatem ściany zewnętrzne (w Climatic są one przystosowane do montażu każdego rodzaju systemu elewacji dostępnych na rynku) i wewnętrzne domu, a także izolowany termicznie dach płaski z attyką.

Kolejne prace na tym etapie obejmują wykonanie i montaż:

 • instalacji wodno-kanalizacyjnych, grzewczych – c.o., c.t, wentylacyjnych, elektrycznych i teletechnicznych,
 • stolarki okiennej i drzwiowej,
 • sufitów wraz z montażem oświetlenia,
 • podłogi,
 • armatury i wyposażenia pomieszczeń,

a także wykończenie powierzchni ścian.

Transport gotowych modułów na budowę i montaż domu

Gdy już moduły naszego domu zostaną dostarczone na budowę, następuję ich odpowiednie ustawienie i zespolenie (tutaj niezbędne będą dźwigi wysokotonażowe). Ostatnim etapem budowy domu będą natomiast…

Prace wykończeniowe

Prace wykończeniowe budowlane wewnętrzne i zewnętrzne przeprowadzane są zgodnie z ustalonym wcześniej zakresem realizowanych prac. Jeśli wybierzemy wariant wykończenia „pod klucz”, po zakończeniu tego etapu budowy domu pozostanie nam już tylko wprowadzić się do niego.