Dlaczego warto wybrać budynki prefabrykowane?

Budownictwo prefabrykowane cieszy się ogromną popularnością na świecie. Choć w Polsce na taki wariant decyduje się stosunkowo niewielu inwestorów, trend ten stopniowo się zmienia – jak wynika z raportu Roland Berger, do końca 2022 r. udział budynków prefabrykowanych w rynku wzrośnie o blisko 38%1.

Jakie argumenty przemawiają za inwestycjami w obiekty z gotowych części? Wśród głównych czynników determinujących wybór modułów należy wymieć termin realizacji. W porównaniu do nieruchomości stawianych tradycyjnymi metodami jest on krótszy o około 50%. To jednak nie wszystkie argumenty, które należy rozważyć. Poznaj więcej korzyści wynikających z wyboru rozwiązań z oferty Climatic.

Dlaczego warto wybrać prefabrykaty?

Prefabrykaty to elementy produkowane w ściśle określonych warunkach. Używa się ich m.in. do tworzenia różnego typu obiektów. Charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami technicznymi, a nad jakością ich wykonania czuwa zespół specjalistów, w tym projektantów i inżynierów. Inwestorzy dostrzegają wiele korzyści związanych z budową domów z użyciem gotowych modułów.

Inwestycja bez stresu

Zastosowanie modułów nie wymaga dużego zaangażowania zleceniodawcy. Prace na terenie budowy polegają jedynie na montażu zamówionych części. Nie ma również kłopotów z przeciągającym się harmonogramem – na inwestycje nie wpływają bowiem warunki pogodowe czy problemy z nierzetelną pracą ekipy remontowej.

Ogromne możliwości konstrukcyjne

Prefabrykaty są przystosowane do tworzenia obiektów od podstaw, jednak mogą być również wykorzystywane do adaptacji infrastruktury w już istniejących budynkach. Znajdują zastosowanie jako nadbudowa lub dobudowa. Nadają się też do montażu w trudno dostępnych miejscach, takich jak np. patio albo dach.

Budownictwo na lata

Obiekty stworzone z gotowych części cechują się ogromną wytrzymałością i dlatego można z nich korzystać przez wiele dekad. Na uwagę zasługuje przede wszystkim trwała konstrukcja nośna modułów Climatic składająca się ze spawanych profili stalowych gorącowalcowanych lub zimnogiętych. Ich przekroje są ustalane na podstawie obliczeń statycznych. Ponadto, zrealizowane elementy spełniają europejskie normy PN EN 1090-1+A1:2012, a także posiadają zabezpieczenia przeciwpożarowe.

Niskie koszty eksploatacji

Użytkowanie obiektów prefabrykowanych generuje ogromne oszczędności związane z codziennym użytkowaniem. Budynki są doskonale zaprojektowane. Stalowe profile podłogowe są wypełnione pianką PU zapewniającą odpowiednią ochronę termiczną. Fasadę wentylowaną mocuje się w taki sposób, który eliminuje tworzenie się mostków cieplnych. Z kolei dach posiada izolację termiczną.

Ekologiczne rozwiązania

Wybór lokalu z prefabrykatów wiąże się też z troską o środowisko naturalne. Podczas budowy emitowana jest minimalna ilość pyłów. Z kolei na etapie produkcji stosuje się technologie ograniczające zużycie energii. Warto wspomnieć również, że obiekty wyposaża się w nowoczesne instalacje grzewcze i wentylacyjne.

Budynki prefabrykowane – zalety i wady

Oprócz wyżej wymienionych zalet inwestorzy cenią budownictwo modułowe za dostosowanie projektów do indywidualnych potrzeb – z gotowych elementów powstają domy jednorodzinne, biura, budynki specjalistyczne, hotele, szkoły, żłobki, akademiki. Nie bez znaczenia jest także kompleksowość. Firmy wykonawcze – w tym Climatic, zajmują się kosztorysem, dokumentacją projektową. Zarządzają również podwykonawcami, procesami logistycznymi, a dodatkowo uczestniczą w odbiorze inwestycji.

Do wad rozwiązania zalicza się konieczność zapewnienia wygodnego dojazdu na posesję oraz miejsca postojowego – trzeba pamiętać, że prefabrykaty dostarczane są samochodami ciężarowymi. Z uwagi na fakt, że budownictwo modułowe nie jest w Polsce rozpowszechnione, często pojawia się problem ze znalezieniem wyspecjalizowanej firmy lub dopasowaniem terminu rozpoczęcia prac.

Postaw na prefabrykaty

Coraz więcej osób świadomie inwestuje w domy składające się z gotowych modułów. Dlaczego warto wybrać budownictwo prefabrykowane? Przede wszystkim dlatego, że tego rodzaju budynki w administracji publicznej są trwałe i szybkie w montażu. Posiadają wszelkie niezbędne udogodnienia, np. wysokiej klasy urządzenia grzewcze, chłodnicze, klimatyzacyjne. Do ich atutów należą ponadto doskonała izolacja i brak mostków cieplnych, co wpływa na liczne oszczędności. W porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami bez trudu można dobudowywać kolejne kondygnacje lub zmieniać układ pomieszczeń (ścianki działowe przytwierdzane są w systemie suchej zabudowy, co umożliwia ich dowolną konfigurację).

1Raport „Prefabrykowany rynek mieszkaniowy”, Roland Berger, 01.2018 (https://www.rolandberger.com/en/Publications/Prefabricated-housing-market.html)