Czym jest mobilny szpital modułowy? Dowiedz się więcej

Wydarzenia związane z pandemią koronawirusa doprowadziły do ożywiania dyskusji na temat budownictwa modułowego. Szpitalami stworzonymi z gotowych elementów zainteresowali się samorządowcy, właściciele placówek medycznych, politycy. Dostrzegli oni, że takie rozwiązania stanowią bardzo dobrą alternatywę dla obiektów stawianych tradycyjnymi metodami.

Czym jest mobilny szpital modułowy? Dowiedz się więcej

Do największych zalet mobilnych szpitali modułowych zalicza się szybkość wznoszenia konstrukcji. Od złożenia zamówienia po postawienie gotowego, funkcjonalnego i kompletnie wyposażonego obiektu mija zaledwie kilka miesięcy. Budowle charakteryzują się również dużą elastycznością – w każdej chwili można je zdemontować i przewieźć do dowolnej lokalizacji. Prefabrykaty zdejmuje się wówczas za pomocą dźwigu, a następnie transportuje w wybrane miejsce ciężarówkami. To jednak nie wszystkie korzyści wiążące się z inwestycjami w placówki składających się z komponentów wykonanych w fabryce.

Reaguj na zmiany! Postaw na szpitale z modułów

Sytuacja związana z koronawirusem wymusiła konieczność szybkich reakcji. Tak było m.in. w Chinach, gdzie system opieki zdrowotnej okazał się niewydolny. Wówczas w 10 dni postawiono szpital modułowy liczący 25 tys. m kw. Choć w Polsce nie było potrzeby podejmowania tego typu działań, wszyscy z niepokojem obserwowali rozwój wypadków. Wielu włodarzy miast i innych instytucji rozważało inwestycję w obiekty prefabrykowane, które można później dowolnie zaadoptować, korzystając z gotowej infrastruktury. W praktyce oznacza to, że kiedy pandemia zacznie wygasać, gotowy szpital będzie nadawał się do dalszego użytkowania.

Konstrukcja z prefabrykatów charakteryzuje się elastycznością, co pozwala na przekształcenie jej w oddział o dowolnej specjalizacji. Współczesne systemy modułowe można swobodnie modyfikować, adaptując do bieżących potrzeb, np. dobudowując piętra, zmieniając układ pomieszczeń, tworząc kolejne oddziały. Wyprodukowane komponenty wyróżniają się też wytrzymałością, posiadają niezbędne instalacje, a także spełniają normy BHP. Do ich zalet należą również energooszczędność, niskie koszty eksploatacyjne, wysoka estetyka. Jak podkreślają specjaliści, takie budowle pod względem użytkowym w niczym nie ustępują tradycyjnym rozwiązaniom.

Szpitale modułowe dopasowane do bieżących potrzeb

Obiekty produkuje się z elementów tworzonych na indywidualne zamówienie. W przygotowywanych projektach uwzględnia się wiele czynników, np. wielkość konstrukcji, ilość sal, wyposażenie. W placówkach mieszczą się gabinety zabiegowe, bloki operacyjne, oddziały intensywnej terapii, pomieszczenia przystosowane do izolacji pacjentów cierpiących na choroby zakaźne. Przestrzenie wyodrębnione w placówce leczniczej posiadają potrzebne instalacje (w sanitariatach, a także brudownikach najczęściej montuje się wentylację mechaniczną wyciągową, a w reszcie pomieszczeń stosuje się systemy nawiewno-wyciągowe).

W salach znajdują się urządzenia do ratowania życia i kontrolowania bieżących parametrów organizmu. Oddziały są zaopatrzone w gazy medyczne (tlen, próżnię, sprężone powietrze). Pacjenci mają dostęp do łazienek z toaletami umywalkami i prysznicami, a do dyspozycji personelu są lodówki na leki, aparatura do wykonywania badań diagnostycznych i inne potrzebne sprzęty.

Szpitale modułowe dopasowane do bieżących potrzeb

Mobilne rozwiązania, sterylne warunki

Szpitale modułowe nie tylko odznaczają się wszechstronnością zastosowań, ale nadają się również do przyjmowania pacjentów z wieloma schorzeniami. Spełniają wymogi instalacyjne, ogólnoprzestrzenne oraz sanitarne określone w rozporządzeniach wydanych przez Ministerstwo Zdrowia. Do ciekawych rozwiązań poprawiających sterylność oraz chroniących personel i pacjentów przed zakażeniem zalicza się śluza, czyli specjalny obiekt oddzielony od budynku szpitala, gdzie za pomocą pary nadtlenku wodoru przeprowadza się dekontaminację. To pozwala na likwidację skażeń i zapobiega dalszej emisji bakterii oraz wirusów.

Sale przystosowane do izolacji wyposażono w nawiewniki i wywiewniki z filtrami HEPA, które skutecznie eliminują z powietrza bakterie, wirusy, grzyby i inne czynniki biologiczne. Zadbano również o zapewnienie różnicy ciśnień, co ma szczególne znaczenie w przypadku patogenów transmitowanych drogą kropelkową. Dodatkowym zabezpieczeniem przed zarażeniem jest także dedykowany system umożliwiający komunikację wizualną oraz głosową z pacjentami bez konieczności odwiedzania ich w salach.

Szpitale modułowe to doskonała inwestycja

Przebudowa lub stawianie obiektu medycznego od podstaw odbywa się w bardzo krótkim czasie. Komponenty niezbędne do wznoszenia szpitala tworzy się w zamkniętym zakładzie produkcyjnych, w kontrolowanych i powtarzalnych warunkach. Na miejscu inwestycji montuje się jedynie przygotowane wcześniej elementy, co zajmuje zaledwie kilka dni. Jednocześnie instalacja modułów nie zakłóca funkcjonowania istniejącej już placówki medycznej – mocowanie gotowych elementów przy użyciu dźwigów pozwala na wyeliminowanie uciążliwości w postaci hałasu, pyłu lub bałaganu. Mobilne szpitale modułowe stanowią więc idealną opcję dla inwestorów poszukujących praktycznych i jednocześnie trwałych rozwiązań wspomagających leczenie pacjentów.