Obalamy mity na temat budynków modułowych

Choć zalety budownictwa modułowego dostrzega coraz więcej osób w Polsce i na świecie, wciąż wielu inwestorów obawia się tego rozwiązania. Wynika to przede wszystkim z niewiedzy. Co więcej, na temat obiektów z gotowych prefabrykatów krąży wiele mitów. Poniżej znajdziesz kilka z nich i dowiesz się, dlaczego są nieprawdziwe.

Obalamy mity na temat budynków modułowych

Mit 1: Niska trwałość

Obiekty wyróżniają się zastosowaniem materiałów budowlanych o wysokiej jakości. Na konstrukcję nośną składają się spawane profile stalowe zimnogięte lub gorącowalcowane. Ich przekrój wylicza się indywidualnie, biorąc pod uwagę uwarunkowania otoczenia oraz potrzeby inwestora. Prefabrykaty, z których montuje się budynki, wytwarza się w fabryce z zastosowaniem ściśle określonych i powtarzalnych procedur. Warto dodać, że linie produkcyjne są w pełni zautomatyzowane, a system monitoringu pozwala na kontrolowanie bieżących działań. Regularnie przeprowadza się też audyty zewnętrzne. Wszystko to umożliwia eliminację błędów na poziomie wykonawczym i sprawia, że gotowe moduły są niezwykle wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne oraz odporne na działanie czynników atmosferycznych.

Mit 2: Wysokie koszty eksploatacji

To kolejny stereotyp, ponieważ budowle z modułów są doskonale zaizolowane. Charakteryzują się wysokim współczynnikiem przenikalności ciepła. Ponadto na niskie koszty użytkowania wpływa zastosowanie nowoczesnych materiałów izolacyjnych, pozwalających na redukcję kosztów ogrzewania do 60% (w porównaniu do obiektów realizowanych z wykorzystaniem technologii murowanych lub żelbetowych). Co więcej, w pomieszczeniach stosuje się zaawansowane technologicznie urządzenia, które zużywają niewiele energii elektrycznej.

Mit 3: Nieciekawy wygląd

Budownictwo z prefabrykatów było popularne w latach 90. Używano wówczas płyt betonowych, które wyglądały mało atrakcyjnie. Dziś technologia modułowa bardzo się rozwinęła. Stawiane obiekty odznaczają się nie tylko wysoką funkcjonalnością i wytrzymałością, ale również estetyką wykonania. Ściany zewnętrzne posiadają efektowną elewację, którą można dostosować do otoczenia architektonicznego.

Mit 4: Łatwopalność i szybka korozja

Moduły tworzone przez Climatic są poddawane procedurom badawczo-testowym w Instytucie Techniki Budowlanej. Spełniają wszystkie wymagania zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury na temat warunków technicznych. Konstrukcje posiadają zabezpieczenie przeciwpożarowe, a także cechuje je odporność na korozję.

Mit 5: Problemy z akustyką

Przy opracowywaniu projektów bierze się pod uwagę m.in. właściwości akustyczne materiałów, a także lokalizację i otoczenie budynku. Dzięki temu powstała konstrukcja spełnia wysokie standardy. Zapewnienie odpowiedniej akustyki ma znaczenie szczególnie w przypadku obiektów użyteczności publicznej oraz domów mieszkalnych (głównie tych usytuowanych w pobliżu ruchliwych ulic, czy innych źródeł hałasu). Dbałość o tę kwestię umożliwia odpoczynek, pracę i sen w komfortowych warunkach.

Mit 6: Trudna rozbudowa

Systemy modułowe można w dowolnym momencie przebudować lub rozbudować, dopasowując je do aktualnych potrzeb. Konstrukcja modułowa jest bardziej wytrzymała niż tradycyjne rozwiązania. Wynika to z faktu, że prefabrykaty muszą być przystosowane do transportu – moduły przewozi się w ciężarówkach na teren inwestycji. Ponadto prefabrykaty nadają się do demontażu w celu przeniesienia budowli w inne miejsce.

Obalamy mity na temat budynków modułowych

Mit 7: Budownictwo prefabrykowane droższe od tradycyjnego

Wiele osób powiela informację, że koszty związane z postawieniem obiektów w technologii modułowej znacznie przewyższają klasyczne rozwiązania. Tymczasem ceny te są porównywalne. Warto jednak wspomnieć, że realizacja większości prac ma miejsce w zakładzie produkcyjnym, co pozwala na zredukowanie opłat związanych z nadzorem i błędami popełnianymi przez wykonawców do minimum.

Mit 8: Brak kontroli nad inwestycją

Około 90% czynności związanych z realizacją inwestycji odbywa się w fabryce. Na placu budowy montuje się przygotowane wcześniej komponenty. Nie oznacza to jednak, że inwestor nie ma pojęcia, na jakim etapie jest jego zamówienie. Klienci są informowani o podejmowanych działaniach, a wszelkie trudności rozwiązywane są na bieżąco.

Mit 9: Niedostosowanie do przepisów

Systemy modułowe spełniają normy sanitarne, przeciwpożarowe, a także są zgodne z wymogami BHP. Korzystanie z nich jest zatem w pełni bezpieczne. Technologie sprawdzają się zarówno w przypadku budowy domów mieszkalnych, jak i obiektów użyteczności publicznej.

Budynki modułowe to liczne korzyści

Pod względem użytkowym systemy modułowe w niczym nie ustępują klasycznym budowlom. Lokale posiadają niezbędne instalacje, są trwałe. Montaż gotowych elementów na miejscu inwestycji trwa zaledwie kilka dni. Prefabrykacja stanowi zatem doskonałą alternatywę dla tradycyjnych technologii.