Planowana rozbudowa szkoły? Na ratunek spieszą moduły

Zwiększenie przestrzeni placówki edukacyjnej to ogromne wyzwanie. Dyrektorzy szkół muszą zadbać o wiele elementów. Aby uniknąć niepotrzebnego chaosu związanego z przeciągającymi się pracami budowlanymi, wiele osób decyduje się na inwestycję w nowoczesne szkoły modułowe.

Szkoła

Obiekty stworzone z gotowych prefabrykatów są powszechnie stosowane w wielu krajach. Służą m.in. jako restauracje, hotele, jednostki edukacyjne. Z modułów powstają także liczbe budynki użyteczności publicznej, m.in. szkoły, przedszkola czy szpitale. Niektóre z wykonanych przez nas projektów możesz zobaczyć w zakładce Realizacje. Choć w Polsce wciąż jeszcze dominują klasyczne rozwiązania, inwestorzy zaczynają dostrzegać atuty budownictwa prefabrykowanego. W najbliższych latach prognozuje się wzrost zainteresowania tę technologią w budynkach użyteczności publicznej (2).

Szkoły modułowe – czy warto na nie postawić?

Do tej pory wiele osób decydowało się na budownictwo tradycyjne, ponieważ istniało mylne przeświadczenie o tym, że jest ono solidniejsze. Tymczasem komponenty, z których składają się szkoły modułowe, są produkowane w kontrolowanych i powtarzalnych warunkach. Ich parametry techniczne charakteryzują się bardzo dobrą jakością. W projektowaniu poszczególnych elementów uczestniczy zespół inżynierów. To sprawia, że alternatywne budownictwo cieszy się rosnącym zainteresowaniem w naszym kraju.

Szkoły modułowe – zalety

Climatic od lat realizuje projekty na potrzeby jednostek edukacyjnych. Części konstrukcyjne służą nie tylko stawianiu gotowych budynków w technologii modułowej od zera, ale również rozszerzeniu istniejącej infrastruktury o dodatkowe sale lekcyjne, szatnie, pomieszczenia gospodarcze.

  • Możliwość swobodnego prowadzenia zajęć lekcyjnych

Planując inwestycję, należy uwzględnić komfort uczniów i personelu. Roboty budowlane wykonywane w tradycyjny sposób wiążą się z wieloma niedogodnościami. Trudno utrzymać czystość. Część obiektu musi być przez pewien czas niedostępna. To wszystko utrudnia realizację materiału dydaktycznego. W przypadku prefabrykatów czas montażu ogranicza się do minimum.

  • Dostosowanie do obowiązujących przepisów i norm bezpieczeństwa

Lokale złożone z komponentów cechują się wysoką funkcjonalnością. Posiadają potrzebne sanitariaty oraz instalacje. Elementy dostarczane przez Climatic produkuje się z profili stalowych spełniających wszelkie normy bezpieczeństwa, a także wymogi BHP i Sanepidu. Ponadto konstrukcje są dostosowane do przepisów przeciwpożarowych.

Budynek

  • Niskie koszty eksploatacji

Budżet jednostki na dany rok określa uchwała budżetowa. Na jej podstawie dyrektor sporządza plan finansowy, w którym uwzględnia dochody i wydatki. Aby sprawnie nadzorować finanse, trzeba poszukać sposobów na minimalizację kosztów. Stąd też wiele osób decyduje się na modernizację gmachów. Użycie prefabrykatów niweluje mostki cieplne, a zastosowane materiały wykończeniowe stanowią doskonałą izolację termiczną. W dłuższej perspektywie takie działania generują ogromne oszczędności.

  • Łatwość konfiguracji układu pomieszczeń

Warto wspomnieć również o kwestii dopasowania wyglądu wnętrza do aktualnych potrzeb. Ścianki działowe montuje się metodą suchej zabudowy. Pozwala to na swobodną aranżację. W zależności od potrzeb przestrzeń można wykorzystać w dowolny sposób, np. jako salę gimnastyczną lub kilka pracowni komputerowych.

  • Kompleksowa realizacja, minimum formalności

Zastosowanie prefabrykatów wiążę się również z mniejszym stresem związanym z koordynacją przedsięwzięcia. Nie trzeba kontrolować ekipy remontowej, ponieważ większość czynności odbywa się w zakładzie produkcyjnym. Wystarczy jedynie ustalić szczegóły prac z wykonawcą, udostępnić obiekt i wziąć udział w odbiorze projektu.

Nowoczesna szkoła modułowa to przyszłość!

Dyrektorzy jednostek edukacyjnych coraz śmielej sięgają po alternatywne rozwiązania budowlane. Wynika to przede wszystkim z szybkości powstawania konstrukcji. O wyborze decyduje też brak przestojów oraz ograniczeń związanych z pogodą. Co więcej, lokale można stawiać na gruntach o słabej nośności – pod warunkiem wykorzystania płyty fundamentowej. Warto dodać, że produkowane obecnie prefabrykaty wyróżniają się trwałością i stanowią inwestycję na długie lata.

  1. M. Kowacki, „Prefabrykaty w budownictwie”, Dwumiesięcznik Nowoczesne Budownictwo Inżynieryjne 07/08 2017 (http://www.nbi.com.pl/assets/NBI-pdf/2017/4_73_2017/Pdf/16_Prefabrykaty_w_budownictwie.pdf)

  2. Tamże.