Czym różni się budownictwo prefabrykowane od modułowego?

Budownictwo modułowe i prefabrykowane to bardzo zbliżone technologie, choć dzielą je pewne różnice. Czym charakteryzują się poszczególne rozwiązania i w jakich sytuacjach się sprawdzają? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule!

Czym różni się budownictwo prefabrykowane od modułowego?

Czym jest budownictwo prefabrykowane?

Wbrew pozorom budynki prefabrykowane nie są niczym nowym. W latach 60. i 70 z gotowych elementów stawiano bloki i wieżowce. Niestety wykorzystywane w PRL-u technologie nie cieszyły się dobrą sławą. Obecnie jednak wiele się w tej kwestii zmieniło – udoskonalono materiały oraz wprowadzono ujednolicone przepisy, wytyczne i normy. To sprawia, że oddawane do użytku obiekty w niczym nie ustępują budynkom wznoszonym w sposób tradycyjny – są funkcjonalne, spełniają normy BHP i przeciwpożarowe. Dodatkowo wyróżniają się ekonomiczną eksploatacją i wysoką trwałością.

Zatem co to jest budownictwo prefabrykowane? Technologia ta polega na wznoszeniu obiektów z gotowych komponentów wytwarzanych w zakładzie produkcyjnym. Elementy wykonuje się na podstawie dostarczonego projektu – są one od razu przystosowywane do bezpośredniego montażu na miejscu inwestycji. Do prefabrykatów zaliczają się między innymi gotowe ściany z otworami na okna i drzwi, stropy czy ścianki działowe.

W budownictwie prefabrykowanym większość prac odbywa się w hali produkcyjnej. Komponenty wytwarza się w ściśle określonych warunkach, dzięki czemu elementy charakteryzują się powtarzalnością i wysoką precyzją. Całość procesów podlega nieustannym kontrolom, a prace przeprowadza się zgodnie z ustalonymi procedurami. To pozwala uniknąć błędów wykonawczych, jakie często zdarzają się w przypadku tradycyjnych technologii budowlanych.

Budownictwo prefabrykowane a modułowe – najważniejsze różnice

Budownictwo modułowe i prefabrykowane to pojęcia, które często stosuje się zamiennie. W obu przypadkach większość robót odbywa się w zakładzie produkcyjnym, co znacznie skraca czas niezbędny na oddanie budynku do użytku. Dodatkowo nie trzeba czekać na wydanie pozwolenia na budowę, ponieważ tworzenie komponentów można rozpocząć na etapie dopełniania formalności. Istnieją jednak pewne cechy, które różnią budownictwo prefabrykowane i modułowe.

Sposób montażu

Prace wykończeniowe związane z realizacją budynków modułowych przeprowadza się w zakładzie produkcyjnym. Gotowe elementy są wyposażone w niezbędne instalacje, elewacje oraz wykończenia. Na teren inwestycji dostarcza się kompletne i przystosowane do użytku segmenty. W przypadku budownictwa prefabrykowanego na plac budowy dowozi się półprodukty, między innymi w postaci płyt z otworami na okna, które łączy się ze sobą dopiero na terenie wyznaczonym przez inwestora.

Termin oddania budynku do użytku

Oba rozwiązania wyróżniają się szybkim czasem realizacji. Warto jednak podkreślić, że moduły nie wymagają dodatkowych prac na placu budowy, gdyż są transportowane w postaci gotowych wnętrz. Po montażu modułów i zamknięciu miejsc połączeń, budynek może zostać oddany do użytkowania. Jednocześnie w trakcie produkcji modułów w zakładzie produkcyjnym, wykonuje się prace ziemne i fundamentowe na działce inwestora, co znacznie skraca harmonogram całej budowy. Z kolei obiekty prefabrykowane, choć też są wznoszone z wytworzonych wcześniej komponentów, są wykańczane dopiero po montażu i łączeniu na placu budowy. Przekłada się to na czas realizacji inwestycji, który w przypadku budownictwa prefabrykowanego jest odpowiednio dłuższy.

Możliwość przeniesienia obiektu do innej lokalizacji

Konstrukcja fundamentów pod obiekty modułowe pozwala zarówno na stałe związanie ich z gruntem, jak i w razie potrzeby przeniesienie ich w inne miejsce. Moduły można zdemontować i przetransportować do innej lokalizacji. Będzie to więc dobre rozwiązanie między innymi dla właścicieli biznesów sezonowych, podmiotów realizujących większe projekty wymagające zaplecza, którzy w określonym czasie mogą zmienić adres działalności lub prowadzonych inwestycji. To istotna różnica między budownictwem prefabrykowanym a modułowym – w pierwszym przypadku budynek pozostaje stale związany z gruntem.

Kształt i wygląd budynku

Budownictwo prefabrykowane cechuje się nieco większą elastycznością – sprawdzi się więc w przypadku obiektów o bardziej skomplikowanym obrysie. Budowle stworzone z modułów odznaczają się prostą, regularną bryłą, jednak umożliwiają praktycznie nieograniczone możliwości rozbudowy obiektu o kolejne moduły oraz dobudowę i rozbudowę obiektów istniejących. Dotyczy to także obiektów wykonanych w technologii tradycyjnego budownictwa murowanego, które można dostosować architektonicznie, by idealnie wpasowały się w otoczenie.

Kiedy warto postawić na budownictwo prefabrykowane?

Budownictwo prefabrykowane daje więcej możliwości, jeśli chodzi o dopasowanie projektu do indywidualnych preferencji. Pozwala między innymi na budowę obiektów ze skośnym dachem, przy czym często wiąże się to z dodatkowymi wyliczeniami i wymaga pomocy architekta adaptacyjnego. Rozwiązanie może być polecane prywatnym inwestorom, którym zależy na uzyskaniu oryginalnej bryły budynku. Technologia ta sprawdza się także w przypadku właścicieli obiektów komercyjnych lub budynków użyteczności publicznej – dzięki prefabrykacji mogą oni w stosunkowo krótkim czasie zyskać nową, funkcjonalną przestrzeń.

Kiedy warto zdecydować się na rozwiązania modułowe?

Budownictwo modułowe przede wszystkim skraca czas realizacji budowy – 90% konstrukcji powstaje wewnątrz fabryki, co zmniejsza ryzyko opóźnień z powodu niesprzyjających warunków atmosferycznych. Budynki modułowe są budowane w taki sposób, aby spełniały warunki tych samych przepisów budowlanych oraz standardów, co konstrukcje budowane na miejscu. Ponadto w projektach budownictwa modułowego stosuje się te same materiały określone przez architekta, które są używane w budynkach konwencjonalnie budowanych – stal, beton i drewno. Wykonane poza placem budowy, pozwalają na lepsze zarządzanie jakością budowy. Moduły po zmontowaniu, są praktycznie nie do odróżnienia od swoich odpowiedników budowanych na miejscu. Dlatego stanowią doskonałą alternatywę dla każdego projektu i koncepcji inwestora.