Poznaj zalety modułowej izby przyjęć dla szpitali

Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, a także zminimalizować ryzyko zakażeń wśród członków personelu medycznego, niezbędna jest dobra organizacja. Trzeba również wdrożyć procedury obowiązujące już od momentu przyjmowania pacjentów na oddział. W tym celu doskonale sprawdza się modułowa izba przyjęć w szpitalu. Na czym polega to rozwiązanie i dlaczego warto na nie postawić?

Poznaj zalety modułowej izby przyjęć dla szpitali

Czym jest modułowa izba przyjęć?

Modułowa izba przyjęć to obiekt zbudowany z gotowych modułów, tworzonych w zamkniętym zakładzie produkcyjnym (z zachowaniem ściśle określonych i powtarzalnych procesów). Modułowa izba przyjęć stanowi doskonały sposób na zmniejszenie liczby zakażeń patogenem SARS-CoV-2 już w chwili zgłaszania się pacjentów do szpitala. Budynek został zaprojektowany w taki sposób, by zapewnić maksymalną ochronę lekarzom, pielęgniarkom i innym osobom pracującym w służbie zdrowia.

Zalety konstrukcji doceniają również dyrektorzy szpitali zakaźnych, z którymi konsultowano zastosowane technologie. Covid Firewall Eco lub Covid Firewall Pro, bo tak nazywają się te innowacyjne rozwiązania, pozwalają na przyjmowanie pacjentów zarówno w trybie nagłym, jak i planowanym. Warto dodać, że technologia prefabrykacji wykorzystywana jest również do budowy innych, specjalistycznych obiektów. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, zachęcamy do przeczytania artykułów: „Czym jest mobilny szpital modułowy? Dowiedz się więcej” oraz „Mobilne oddziały intensywnej terapii w walce z koronawirusem

Poznaj zalety modułowej izby przyjęć dla szpitali

Jakie korzyści zapewnia modułowa izba przyjęć?

Modułowy budynek przyszpitalny stanowi doskonałą inwestycję. Do najważniejszych korzyści przemawiających za postawieniem na takie rozwiązanie zaliczają się:

Możliwość swobodnej adaptacji obiektu po ustaniu pandemii

Mobilne oddziały cechują się skalowalnością. Aby uzyskać funkcjonalny obiekt, wystarczy dobudować do niego kolejne pomieszczenia lub piętra – Covid Firewall Eco dostosowano do postawienia 2 dodatkowych kondygnacji, z kolei w wersji Firewall Pro istnieje możliwość uzupełniania konstrukcji o 4 kondygnacje. Na uwagę zasługuje także dowolna konfiguracja układu pomieszczeń. To oznacza, że kiedy pandemia koronawirusa zostanie opanowana, budynek będzie nadawał się do wykorzystania w innym celu, np. jako specjalistyczna poradnia bądź zaplecze administracyjne.

Szybki montaż i demontaż

Budynki prefabrykowane, w tym mobilne szpitale modułowe lub oddziały intensywnej terapii, charakteryzują się szybkością realizacji, co wynika z faktu, że przeszło 80% prac odbywa się w zamkniętym zakładzie produkcyjnym. Na miejscu inwestycji mocuje się jedynie przygotowane wcześniej elementy. Dzięki temu w ciągu kilku tygodniu uzyskuje się gotową placówkę przystosowaną do przyjmowania pacjentów. Co istotne, kiedy zajdzie taka potrzeba, konstrukcję można zdemontować, a moduły zainstalować w innej lokalizacji.

Brak uciążliwości związanych z budową obiektu

Ponieważ roboty na terenie szpitala ograniczają się do minimum, nie mają one wpływu na funkcjonowanie obiektu. Ponadto, pracom nie towarzyszą uciążliwości w postaci pyłu, hałasu (jak ma to miejsce w tradycyjnych systemach budownictwa).

Sterylność i bezpieczeństwo

W obiektach wdrożono technologie zwiększające sterylność i minimalizujące prawdopodobieństwo zakażeń. Do jednych z nich należy stała dekontaminacja obiektu. Wśród dodatkowych zabezpieczeń warto wskazać także kaskadę ciśnień umożliwiającą podział konstrukcji na strefę czystą oraz brudną. W pomieszczeniach dla personelu zastosowano natomiast niezależnie działający system wentylacji. Co więcej, obiekt wyposażono w centralny system nawiewno-wywieny z rekuperacją (w wersji Covid Firewall Pro suma wymian powietrza w ramach wentylacji mechanicznej wynosi 8, natomiast w przypadku Covid Firewall Pro – 4).

Przemyślany projekt

Konstrukcję budynku Covid Firewall dopracowano w najdrobniejszym szczególe. Aby zminimalizować ryzyko emisji koronawirusa pomiędzy punktem wymazowym a resztą pomieszczeń, zamontowano śluzę dekontaminacyjną (więcej na temat tego rozwiązania w artykule „Co to jest śluza dekontaminacyjna – poznaj zalety”). Przewidziano również dodatkowe, jednoosobowe sale dla pacjentów, którzy ze względu na stan zdrowia, wymagają szczególnej opieki.

Zastosowanie nowoczesnych technologii

Modułowa izba przyjęć posiada też nowoczesne rozwiązania, co wpływa na bezpieczeństwo i zwiększa komfort pracy personelu medycznego. Do ułatwień zalicza się m.in. monitoring obejmujący poczekalnię i sale pacjentów, a także system przyzywowy – to ogranicza konieczność osobistego nadzoru.

Trwałość konstrukcji

Budynek charakteryzuje się doskonałymi parametrami technicznymi. Odporność ogniowa to REI 60/120, a nośność podłóg wynosi 500 kg/m. Obiekt wyróżnia się również doskonałą izolacją termiczną oraz akustyczną.

Dla kogo mobilna izba przyjęć?

Modułowa budowla została stworzona na potrzeby placówek leczniczych w celu ochrony lekarzy i pielęgniarek przed zachorowaniem na COVID-19. Budynek został opracowany tak, by umożliwić bezpieczne przeprowadzanie testów na koronawirusa u oczekujących na przyjęcie do szpitala. Mobilny blok cechuje się przemyślanym projektem. Pomieszczenia zostały rozplanowane tak, by zapewnić osobom po wymazie w kierunku SARS-CoV-2 komfortowe warunki, a następnie – w zależności od uzyskanego wyniku – przekierować je w wyznaczone miejsca. Tym samym rozwiązanie pozwala na objęcie pacjentów kompleksową opieką medyczną.