Mobilne oddziały intensywnej terapii w walce z koronawirusem

Ponad 142 tys. zakażeń, przeszło 3 tys. zgonów (stan na 14.10.2020) – pandemia koronawirusa w Polsce zbiera coraz większe żniwo. Przybywa pacjentów wymagających hospitalizacji z powodu COVID-19. Niestety publiczne placówki lecznicze nie są odpowiednio przygotowane na walkę z patogenem SARS-CoV-2. Co zatem zrobić, aby zwiększyć bezpieczeństwo personelu medycznego?

Mobilne oddziały intensywnej terapii w walce z koronawirusem

Zdaniem specjalistów obiekty medyczne wymagają modernizacji przynajmniej raz na dekadę. Tymczasem służba zdrowia w naszym kraju jest niedofinansowana. Brakuje funduszy na gruntowne remonty. Jak przekonuje Marta Łukasik z Politechniki Krakowskiej, aby dostosować oddziały do bieżących potrzeb, trzeba działać doraźnie, np. dobudowywać poszczególne elementy [1]. W tym celu doskonale sprawdza się technologia modułowa umożliwiająca szybką adaptację przestrzeni. Za pomocą gotowych prefabrykatów tworzy się m.in. mobilne szpitale modułowe, laboratoria czy oddziały intensywnej terapii.

Co to jest mobilny oddział intensywnej terapii?

W ofercie Climatic znajdują się prefabrykowane budynki dostosowane do potrzeb rynku medycznego (więcej na temat korzyści wynikających z zastosowania tych technologii w artykule: „Czym jest szpital modułowy? Dowiedz się więcej”). Do jednych z nich należy MOBIOIT, czyli mobilny oddział intensywnej terapii przeznaczony do hospitalizacji pacjentów cierpiących na zakaźne i niebezpieczne choroby. Podstawowa konstrukcja oddziału składa się z trzech modułów dostosowanych do opieki nad ośmioma pacjentami jednocześnie. Jednostkę można dowolnie modyfikować, np. dodając kolejne pomieszczenia, sale zabiegowe, gabinety lekarskie.

System prefabrykacji doceniany jest za czas realizacji. Moduły wytwarza się w zamkniętym zakładzie, a następnie przywozi ciężarówkami na wskazane miejsce. Prace na terenie inwestycji ograniczają się wyłącznie do montażu wyprodukowanych wcześniej elementów oraz przyłączenia niezbędnych instalacji. W praktyce w ciągu kilku dni otrzymuje się w pełni wyposażone i funkcjonalne zaplecze medyczne. Same roboty budowlane nie są uciążliwe dla personelu ani pacjentów, ponieważ nie towarzyszy im długotrwały hałas. Nie ma też problemów z zanieczyszczeniami oraz pyłem unoszącym się w powietrzu. Tym samym stawianie nowej konstrukcji nie zakłóca funkcjonowania istniejącej już placówki. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w sytuacji związanej ze wzrostem wskaźnika reprodukcyjności patogenu SARS-CoV-2. Podniesienie standardów opieki medycznej przyczynia się do zwiększenia bezpieczeństwa zarówno medyków, jak i ich pacjentów.

Mobilne oddziały intensywnej terapii w walce z koronawirusem

MOBIOIT – nowoczesne technologie, praktyczne rozwiązania

Modułowy oddział intensywnej terapii wyróżnia się dopracowanym projektem. Uwzględniono w nim rozwiązania minimalizujące ryzyko transmisji koronawirusa. Do głównych zalicza się śluza dekontaminacyjna eliminująca substancje szkodliwe dla zdrowia, w tym SARS-CoV-2. Wykorzystuje się ją m.in. do przeprowadzania dezynfekcji ubrań i środków ochrony osobistej, a także do przekazywania odpadów. Więcej na temat dowiesz się z naszego wpisu: „Co to jest śluza dekontaminacyjna – poznaj zalety”.

Na uwagę zasługuje też odpowiednio wyposażona sala pacjenta, gdzie mieszczą się kompletne stanowiska do intensywnej terapii. Są one przystosowane do podpięcia różnego rodzaju sprzętów medycznych, m.in. aparatu USG, defibrylatora czy respiratora. Przy każdym łóżku umiejscowiono dwuramienną kolumnę z urządzeniami do monitorowania i podtrzymywania funkcji życiowych oraz gazami medycznymi. W newralgicznych miejscach zainstalowano klimatyzację z zachowaniem podciśnienia, co pozwala na ograniczenie patogenów rozprzestrzeniających się drogą powietrzną.

Budynki prefabrykowane – funkcjonalne i bezpieczne

Obiekty wznoszone z modułów w niczym nie odbiegają od placówek stawianych tradycyjnymi metodami. Posiadają sale dla pacjentów oraz pomieszczenia do przeprowadzania intensywnej terapii. W oddziałach mieszczą się także stanowiska pielęgniarskie (wyposażone w komputery oraz monitory do śledzenia funkcji życiowych pacjentów). Do dyspozycji personelu jest także laboratorium do wykonywania podstawowych badań, pomieszczenie socjalne, kuchnia. Prefabrykowane obiekty można ponadto przekształcić w inne placówki służące do celów medycznych, np. przychodnie, izolatki, laboratoria. W ten sposób budynek MOBIOIT będzie nadawał się do użytku również po ustaniu pandemii koronawirusa. Więcej informacji na temat zalet mobilnych budynków w artykule: „Dlaczego warto zdecydować się na szpital modułowy?

Źródło:

  1. Łukasik, „Budownictwo modułowe – szansa dla istniejących budynków polskiej służby zdrowia?”, publikacja Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej.