Rozwiązania modułowe dla szpitali, czyli budownictwo modułowe w czasie koronawirusa

W związku z pandemią koronawirusa rząd podjął decyzję o utworzeniu szpitali tymczasowych. Rozwiązanie ma na celu zapewnienie dodatkowych łóżek dla chorych na COVID-19. Jak tłumaczył Minister Zdrowia, Adam Niedzielski, na jednej z konferencji prasowych, dodatkowe placówki medyczne mają powstać w każdym mieście wojewódzkim. Choć pomysł ma charakter doraźny, warto wiedzieć, że budownictwo prefabrykowane może być później zaadaptowane na inne cele.

Rozwiązania modułowe dla szpitali, czyli budownictwo modułowe w czasie koronawirusa

Jakie możliwości dla służby zdrowia zapewnia budownictwo modułowe?

Budownictwo modułowe charakteryzuje się funkcjonalnością i szybką realizacją. Obiekty są sterylne i spełniają normy bezpieczeństwa oraz przepisy BHP. Doskonale sprawdzaj się w roli tymczasowych placówek medycznych wykorzystywanych w walce z koronawirusem, ale w dowolnej chwili można zdecydować się na ich rozbudowę, np. o kolejne kondygnacje (tym samym zmieniając ich pierwotne przeznaczenie).

W jaki sposób wykorzystać technologie modułowe po ustaniu pandemii koronawirusa?

Przekształcenie w poradnie specjalistyczne, gabinety zabiegowe

Placówki z elementów przygotowanych w zakładzie produkcyjnym wyróżniają się skalowalnością. Aby dostosować lokale do bieżących potrzeb, wystarczy uzupełnić je o kolejne kondygnacje lub stworzyć dodatkowe sale czy gabinety zabiegowe. To pozwala na poszerzenie podstawowej oferty placówki o nowe specjalizacje.

Dobudowa kolejnych oddziałów, sal operacyjnych

Budynki wykorzystywane jako tymczasowe szpitale modułowe odznaczają się bardzo dobrymi parametrami. Wyposażono je w podstawowe urządzenia diagnostyczne, gazy medyczne, aparaturę ratującą życie. W placówkach zamontowano ponadto system przyzywowy, a także monitoring ułatwiający pracę personelu medycznego (więcej informacji na temat wyposażenia i zastosowanych technologii w artykule, pt. „Czym jest mobilny szpital modułowy? Dowiedz się więcej”). Obiekty mogą więc stanowić uzupełnienie dostępnej infrastruktury szpitalnej.

Zaadoptowanie obiektu jako zaplecze administracyjne

Technologie modułowe wyposażono w kompletne instalacje sanitarne, elektryczne. Budowle posiadają również zamontowane ogrzewanie. Do zalet prefabrykatów zalicza się także możliwość dowolnej konfiguracji pomieszczeń – ścianki działowe montowane są z wykorzystaniem systemu suchej zabudowy, co ułatwia zmianę rozkładu lub wielkości sal. Obiekty sprawdzają się więc jako przestrzeń dla pracowników administracji.

Rozwiązania modułowe dla szpitali, czyli budownictwo modułowe w czasie koronawirusa

Stworzenie punktu poboru krwi

Budowle dla służb medycznych posiadają miejsca przeznaczone do poboru krwi, w tym obszary do przyjmowanie próbek, przygotowania odczynników, składowania odpadów medycznych. Posiadają również pomieszczenia gospodarcze oraz magazynowe. Stąd też po zakończonej epidemii obiekty będzie można wykorzystać jako punkty, w których wykonuje się badania laboratoryjne.

Przeniesienie obiektów do dowolnych lokalizacji w Polsce lub za granicą

Placówki szybko się demontuje, a moduły przewozi się ciężarówkami w dowolne miejsce. Dzięki temu inwestorzy mogą w łatwy sposób stworzyć kolejne filie lub uzupełnić istniejące placówki o nowe oddziały, przychodnie, punkty apteczne lub zabiegowe (zgodne z bieżącym zapotrzebowaniem).

Przechowanie modułów na kolejną kryzysową sytuację

Po zakończonej epidemii budynki można zdemontować, a moduły przechowywać, by w razie kolejnej naglącej sytuacji, dysponować już gotowym rozwiązaniem. Prefabrykaty nadają się do trzymania przez długi czas, jednocześnie nie tracąc na jakości. W razie jakichkolwiek wad wystarczy zamówić serwis gwarancyjny lub pogwarancyjny.

Korzyści stosowania rozwiązań modułowych w szpitalach i innych instytucjach medycznych

Wykorzystanie technologii modułowych wiąże się z wieloma zaletami. Poszczególne elementy można ze sobą łączyć, przestawiać, zmieniać konfigurację. To stwarza ogromne możliwości w zakresie adaptacji pomieszczeń na dowolne cele po ustaniu pandemii. Elementy stosowane do budowy konstrukcji cechują się również wytrzymałością i solidnym wykonaniem (ich parametry techniczne muszą być na tyle dobre, by nadawały się do montażu, demontażu, transportu). Obiekty charakteryzują się również użyciem nowoczesnych rozwiązań, np. systemów do monitorowania parametrów życiowych. Więcej na temat atutów budynków prefabrykowanych w artykule „Dlaczego warto zdecydować się na szpital modułowy?”.