Moduły budowlane – popularne konstrukcje na całym świecie

Firmy budowlane i architektoniczne z całego świata już od ponad 70 lat korzystają z możliwości, jakie daje budownictwo modułowe. Tego typu konstrukcje są wykorzystywane nie tylko przez deweloperów, ale również władze miast w inwestycjach z zakresu hotelarstwa, zdrowia, czy oświaty.
Niemieckie firmy budowlane, takie jak Cadolto, czy Kleusberg z powodzeniem tworzą nowoczesne szpitale, kompleksy mieszkalne, budynki biurowe i korporacyjne dla zleceniodawców z całej Europy.
Pomysłodawcą pierwszych kontenerów był Malcolm McLean, który w 1955 roku przebudował tankowiec tak, by był przystosowany do ich przewozu. Kontenery są dla transportu tym, czym moduły dla budownictwa, dlatego ich rozwój przysłużył się również do zwiększenia efektywności prac budowlanych. Od wynalazku McLeana niedaleko już było do pierwszych budynków wykonanych systemem modułowym.

Walt Disney i konstrukcja modułowa

Moduły budowlane – popularne konstrukcje na całym świecie

Dużym wydarzeniem w naszej branży była budowla Walt Disney’s Contemporary Resort – ośrodka wypoczynkowego położonego w Bay Lake na Florydzie. Budowla została zaprojektowana pod koniec lat 60. XX wieku przez WED Enterprises (obecnie Walt Disney Imagineering), firmę architektoniczną z Kaliforni Welton Becket & Associates oraz United States Steel Corp. Zarówno Walt Disney’s Contemporary Resort, jak i Disney’s Polynesian Resort zostały zbudowane w unikatowym jak na tamte czasy procesie zwanym jednostkową konstrukcją modułową. Co ciekawe, budowa ośrodka wypoczynkowego rozpoczęła się niespełna 8 miesięcy przed zaplanowanym otwarciem. Robotnicy tworzyli około 40 pokojów tygodniowo, a dzięki modułowej konstrukcji udało się wszystko zakończyć na czas. Był to pierwszy tego typu projekt hotelarski, którego efekty możemy podziwiać do dzisiaj.

Moduły budowlane w branży deweloperskiej

Moduły budowlane w branży deweloperskiej Najwyższy wieżowiec na świecie wybudowany z modułów – 461 Dean znajduje się obecnie na Brooklynie w Nowym Jorku. Jego wysokość wynosi 109 metrów, w środku przygotowano 363 apartamenty na wynajem w 23 różnych konfiguracjach. Wnętrze wieżowca skrywa jednak znacznie więcej – centrum fitness, taras na dachu, sale do gier i ćwiczeń. Za jego projekt odpowiedzialna jest amerykańska firma architektoniczna SHoP. Budynek ten prezentuje niezwykłe możliwości, jakie moduły dają deweloperom, a także przyszłym mieszkańcom. Dzięki temu, że moduły powstają w fabrykach, z dala od terenu budowy, zmniejsza się negatywny wpływ na środowisko, co jest szczególnie ważne dla rozwoju branży budowlanej wielkich miast.

Skutecznie wprowadzamy moduły budowlane w Polsce i Niemczech

Budownictwo modułowe, choć na zachodzie cieszy się popularnością od lat 70., w Polsce wciąż jest nowością. Mimo wszystko na naszym koncie mamy wiele udanych realizacji, zwłaszcza jeżeli chodzi o obiekty szpitalne i placówki medyczne. Czas realizacji takiej inwestycji jest o 70% krótszy niż w przypadku klasycznych metod budowlanych. Nasze moduły zostały stworzone specjalnie z myślą o budownictwie użyteczności publicznej. Technologia modułowa pozwala na dużą oszczędność czasu, brak mostków termicznych i szybki zwrot kapitału. W przeciwieństwie do tradycyjnych budowli, te modułowe nie podlegają sezonowemu schnięciu.