Budowa szkół i przedszkoli modułowych w 6 miesięcy

Życie to ruch, stale zmieniająca się rzeczywistość, rozwój, który popycha wszystko do przodu. Na naszych oczach wiele rzeczy ulega przeobrażeniom, to co znamy albo odchodzi w przeszłość, albo staje się mniej znaczące, nie tak bardzo, jak kiedyś. Nie wszystko może się podobać, bo szybkość przemian zawsze obarczona jest sporym ryzykiem, ale z drugiej strony dostępne są już przyszłościowe rozwiązania, które w sposób zdecydowany poprawiają komfort życia. Dostrzegamy je szczególnie w budownictwie, a dobrym przykładem są budynki modułowe. Nie tylko domy, ale również szkoły i przedszkola, które – jak w tytule – można zbudować bardzo szybko, bo już w 6 miesięcy.

Moduły i przedszkola modułowe: Budowa w 6 miesięcy

Budynki modułowe w przestrzeni publicznej

I u nas powstaje coraz więcej takich budynków i nie tylko inicjatywy prywatne są godne uwagi, ale również budownictwo użyteczności publicznej. Climatic jest pionierem technologii modułowej na polskim rynku. Ostatnie realizacje to między innymi budowa przedszkola w Gminie Mielnik, gdzie w ciągu 5 dni (a łącznie przez 24 godziny) udało się je zbudować, rozbudowa nowego skrzydła w szpitalu im. Pirogowa w Łodzi czy tworzenie przedszkola miejskiego w podwarszawskich Markach.

 

 

Tak wykonane przedszkola to całkowicie funkcjonalne, dopasowane do potrzeb dzieci, budynki. Uwzględnione są wszystkie obowiązujące normy i przepisy zarówno dotyczące bezpieczeństwa, jak i komfortu przebywających w nim osób. Podobnie jest z wymaganiami sanitarnymi i ppoż., które bezwzględnie są przestrzegane. Jest w nich wszystko, co niezbędne, czyli instalacje: elektryczne, wodne i kanalizacyjne, a także centralne ogrzewanie. Jest miejsce dla wszystkich ważnych pomieszczeń jak sale lekcyjne, szatnie, świetlice czy toalety. Co najważniejsze, wyposażenie dokładnie wygląda tak, jak w tradycyjnie murowanym budynku, właściwie nie widać żadnej różnicy.

Pobożne życzenia? Niekoniecznie

Choć każdy jest trochę inny, ma odmienne zapatrywania na świat, charakter i sposób bycia, to jednak gdy sprawy naglą i zapotrzebowanie na nowy budynek staje się nieuniknione, większość marzy o tym samym: ma być szybko i w miarę bezproblemowo. Nie chcemy czekać miesiącami i tracić cennego czasu na prowadzenie inwestycji. Mamy tyle innych spraw na głowie, a więc gdyby poświęcić się tylko doglądaniu, jak idą pracę, musielibyśmy zaniedbać pozostałe obowiązki. Dzisiaj na szczęście prowadzenie budowy nie musi być drogą przez mękę, trwającą latami walką z czasem, brakiem funduszy i niekompetentnymi pracownikami, a wszystko to dzięki nowej modułowej technologii.

Modułowa szkoła podstawowa nr 109 im. Batalionów Chłopskich

Jakie to proste!

To najszybszy sposób na nową szkołę i przedszkole, bo moduły w większości (bo aż w 80%) przygotowywane są w fabryce. Moduły mają kształt sześcianów o kilku standardowych wymiarach. Gotowe przywożone są na plac budowy i instalowane na wcześniej przygotowanym fundamencie.

Produkcja modułów przedszkola

A ile zalet!

Jak już wspomnieliśmy, nie ma szybszego sposobu na realizację budynku. To jednak nie wszystko, bo budownictwo modułowe zachwyca szeregiem innych udogodnień. Budynki modułowe są przede wszystkim bardzo uniwersalne. Konstrukcje tego typu mogą stanąć właściwie wszędzie, bez względu na zastane warunki gruntowe. Zdarzają się nawet takie projekty, które przewidują nadbudowę budynku. Co równie ważne, moduły mogą być również mobilne, a więc można przemieszczać je z miejsca na miejsce, a jak zajdzie taka potrzeba – demontować i ponownie montować. A jak zamarzymy sobie większy metraż, nic nie stoi na przeszkodzie, aby powiększyć np. nasze przedszkole. W tym celu – jakbyśmy układali klocki lego – musimy po prostu rozbudować budynek o kolejne moduły.

Monaż modułów przedszkola modułowego

Inteligentne budownictwo potrzebne “na już”!

Takie budownictwo modułowe w Polsce dopiero raczkuje, ale na przykład w bardziej rozwiniętych krajach, takich jak Francja, Holandia czy Wielka Brytania, jest już na porządku dziennym. I u nas – jak się wydaje – takie konstrukcje będą bardziej powszechne, bo samorządy zauważyły, że to najszybszy sposób, by zapewnić wszystkim dzieciom miejsca w tych szkolnych i przedszkolnych placówkach. A w ostatnich latach to niestety problem, bo normalny murowany budynek nie da się tak szybko postawić – procedury przetargowe sprawiają, że potrzeba na to minimum 3 lata. Z tego względu, aby wszystkim dać szansę edukacji w normalnych warunkach, coraz częściej korzysta się właśnie z tych nowoczesnych rozwiązań. Nie dziwi więc, że nie tylko prywatni inwestorzy, ale i odpowiedzialni za planowanie w przestrzeni publicznej zauważyli, że budynki modułowe to nie sezonowa moda, która zaraz zniknie, a długofalowa mądra strategia. Odpowiadająca na potrzeby mieszkaniowe, ale i w zakresie usług edukacyjnych i zdrowotnych, z których korzysta ogół społeczeństwa.