Szkoły i przedszkola modułowe: budowa w 6 miesięcy

Życie to ruch, stale zmieniająca się rzeczywistość, rozwój, który popycha wszystko do przodu. Na naszych oczach wiele rzeczy ulega przeobrażeniom, to co znamy albo odchodzi w przeszłość, albo staje się mniej znaczące, nie tak bardzo, jak kiedyś. Nie wszystko może się podobać, bo szybkość przemian zawsze obarczona jest sporym ryzykiem, ale z drugiej strony dostępne są już przyszłościowe rozwiązania, które w sposób zdecydowany poprawiają komfort życia. Dostrzegamy je szczególnie w budownictwie, a dobrym przykładem są budynki modułowe. Nie tylko domy, ale również szkoły i przedszkola, które – jak w tytule – można zbudować bardzo szybko, bo już w 6 miesięcy.

Moduły i przedszkola modułowe: Budowa w 6 miesięcy

Budynki modułowe w przestrzeni publicznej

I u nas powstaje coraz więcej takich budynków i nie tylko inicjatywy prywatne są godne uwagi, ale również budownictwo użyteczności publicznej. Climatic jest pionierem technologii modułowej na polskim rynku. Ostatnie realizacje to między innymi budowa przedszkola w Gminie Mielnik, gdzie w ciągu 5 dni (a łącznie przez 24 godziny) udało się je zbudować, rozbudowa nowego skrzydła w szpitalu im. Pirogowa w Łodzi czy tworzenie przedszkola miejskiego w podwarszawskich Markach.

 


 

Tak wykonane przedszkola to całkowicie funkcjonalne, dopasowane do potrzeb dzieci, budynki. Uwzględnione są wszystkie obowiązujące normy i przepisy zarówno dotyczące bezpieczeństwa, jak i komfortu przebywających w nim osób. Podobnie jest z wymaganiami sanitarnymi i ppoż., które bezwzględnie są przestrzegane. Jest w nich wszystko, co niezbędne, czyli instalacje: elektryczne, wodne i kanalizacyjne, a także centralne ogrzewanie. Jest miejsce dla wszystkich ważnych pomieszczeń jak sale lekcyjne, szatnie, świetlice czy toalety. Co najważniejsze, wyposażenie dokładnie wygląda tak, jak w tradycyjnie murowanym budynku, właściwie nie widać żadnej różnicy.

Pobożne życzenia? Niekoniecznie

Choć każdy jest trochę inny, ma odmienne zapatrywania na świat, charakter i sposób bycia, to jednak gdy sprawy naglą i zapotrzebowanie na nowy budynek staje się nieuniknione, większość marzy o tym samym: ma być szybko i w miarę bezproblemowo. Nie chcemy czekać miesiącami i tracić cennego czasu na prowadzenie inwestycji. Mamy tyle innych spraw na głowie, a więc gdyby poświęcić się tylko doglądaniu, jak idą pracę, musielibyśmy zaniedbać pozostałe obowiązki. Dzisiaj na szczęście prowadzenie budowy nie musi być drogą przez mękę, trwającą latami walką z czasem, brakiem funduszy i niekompetentnymi pracownikami, a wszystko to dzięki nowej modułowej technologii.

Modułowa szkoła podstawowa nr 109 im. Batalionów Chłopskich

Jakie to proste!

To najszybszy sposób na nową szkołę i przedszkole, bo moduły w większości (bo aż w 80%) przygotowywane są w fabryce. Moduły mają kształt sześcianów o kilku standardowych wymiarach. Gotowe przywożone są na plac budowy i instalowane na wcześniej przygotowanym fundamencie.

Produkcja modułów przedszkola

A ile zalet!

Jak już wspomnieliśmy, nie ma szybszego sposobu na realizację budynku. To jednak nie wszystko, bo budownictwo modułowe zachwyca szeregiem innych udogodnień. Budynki modułowe są przede wszystkim bardzo uniwersalne. Konstrukcje tego typu mogą stanąć właściwie wszędzie, bez względu na zastane warunki gruntowe. Zdarzają się nawet takie projekty, które przewidują nadbudowę budynku. Co równie ważne, moduły mogą być również mobilne, a więc można przemieszczać je z miejsca na miejsce, a jak zajdzie taka potrzeba – demontować i ponownie montować. A jak zamarzymy sobie większy metraż, nic nie stoi na przeszkodzie, aby powiększyć np. nasze przedszkole. W tym celu – jakbyśmy układali klocki lego – musimy po prostu rozbudować budynek o kolejne moduły.

Monaż modułów przedszkola modułowego

Inteligentne budownictwo potrzebne “na już”!

Takie budownictwo modułowe w Polsce dopiero raczkuje, ale na przykład w bardziej rozwiniętych krajach, takich jak Francja, Holandia czy Wielka Brytania, jest już na porządku dziennym. I u nas – jak się wydaje – takie konstrukcje będą bardziej powszechne, bo samorządy zauważyły, że to najszybszy sposób, by zapewnić wszystkim dzieciom miejsca w tych szkolnych i przedszkolnych placówkach. A w ostatnich latach to niestety problem, bo normalny murowany budynek nie da się tak szybko postawić – procedury przetargowe sprawiają, że potrzeba na to minimum 3 lata. Z tego względu, aby wszystkim dać szansę edukacji w normalnych warunkach, coraz częściej korzysta się właśnie z tych nowoczesnych rozwiązań. Nie dziwi więc, że nie tylko prywatni inwestorzy, ale i odpowiedzialni za planowanie w przestrzeni publicznej zauważyli, że budynki modułowe to nie sezonowa moda, która zaraz zniknie, a długofalowa mądra strategia. Odpowiadająca na potrzeby mieszkaniowe, ale i w zakresie usług edukacyjnych i zdrowotnych, z których korzysta ogół społeczeństwa.

Wnętrze modułowego budynku przedszkola pod klucz

Modułowe budynki użyteczności publicznej

Potrzeby samorządu terytorialnego w zakresie budynków użyteczności publicznej potrafią się pojawiać nagle. Może się tak dziać na przykład w sytuacji wyłączenia danego obiektu z użytkowania albo gwałtownego wzrostu zapotrzebowania na usługi publiczne. Gmina staje wtedy przed zadaniem stworzenia „na wczoraj” czegoś, co w normalnych warunkach buduje się kilka lat. Rozwiązaniem jest budownictwo modułowe, które pozwala postawić w pełni funkcjonalny obiekt w kilka miesięcy od podjęcia decyzji.

Wpis blogowy: Modułowe budynki użyteczności publicznej

Budownictwo modułowe odpowiedzią na potrzeby budownictwa użyteczności publicznej?

To może się zdarzyć wszędzie. Na przykład wtedy, gdy w trakcie wyburzania jakiegoś budynku okaże się, że doszło do niezamierzonego naruszenia konstrukcji obiektu stojącego obok. Nieprzewidywalne warunki atmosferyczne, jak choćby powódź, mogą spowodować osunięcie się skarpy albo podmycie terenu, które zagrozi stabilności jakiegoś budynku. Straż pożarna nie zawsze jest w stanie ugasić silny pożar w zarodku. W takiej sytuacji może okazać się, że wspólnota straciła przedszkole, szkołę albo jedyny szpital.

Zakładając nawet, że gmina ma lub jest w stanie pozyskać środki na budowę nowego obiektu, normalny cykl inwestycyjny sprawia, że na jego oddanie do użytku może przyjść czekać mieszkańcom nawet kilka lat. Tyle trwa budowa systemem tradycyjnym, łącznie z projektowaniem, uzyskaniem niezbędnych pozwoleń, wyłonieniem wykonawcy, samą budową, wyposażeniem, odbiorem technicznym etc.

Modułowy obiekt szpitalny Städtisches Klinikum Görlitz

Moduły mogą stanąć wszędzie

Można jednak wznieść budynek znacznie szybciej – wystarczy wybrać budownictwo modułowe. Współczesne moduły budowlane z powodzeniem tworzą nowoczesne, spełniające wszelkie wymogi i potrzeby obiekty użyteczności publicznej: budynki oświatowe, medyczne i inne. Ich trwałość nie pozostawia wiele do życzenia, a estetyka ich wykonania również pozwala na wznoszenie ich w dowolnym miejscu, ponieważ architekturę i kolorystykę budynku modułowego można dostosować do otoczenia.

Budownictwo użyteczności publicznej z wykorzystaniem modułów ma i tę zaletę, że inwestora nie ogranicza nośność gruntu. Budynek modułowy, przez swoją konstrukcję stalową, może być trzykrotnie lżejszy od tradycyjnego, co sprawia, że można go wznieść na stopach fundamentowych nawet na gruncie o słabej nośności. Można więc budować modułowe przedszkola, szpitale, czy szkoły na praktycznie każdych terenach również tam, gdzie występują szkody górnicze, co umożliwia lekka, a zarazem wytrzymała konstrukcja.

Przedszkole modułowe wybudowane przez firmę Climatic w Mińsku Mazowieckim

Czas to nie problem

Ponieważ wszystkie elementy budynku modułowego powstają w hali produkcyjnej, są tworzone precyzyjnie, w optymalnych warunkach bez względu na porę roku i pogodę. Warunki atmosferyczne nie ograniczają ani inwestora, ani wykonawcy, skoro na placu budowy odbywa się jedynie budowa fundamentów, montaż gotowych modułów i przyłączenie ich do mediów. Tu nie ma przestojów: budynek z modułów powstanie niezależnie od warunków atmosferycznych, a utrudnienia budowlane ograniczane są do minimum.

Szpital modułowy DCO we Wrocławiu

Ekspresowa modyfikacja budynków użyteczności publicznej

Obiekt modułowy można też zmieniać: jeśli po jakimś czasie okaże się, że jest bardziej potrzebny w innym miejscu, wymaga rozbudowy albo przeciwnie – zmniejszenia kubatury – nic nie stoi na przeszkodzie. Można zatem na bieżąco reagować na zmieniające się potrzeby lokalnej społeczności.

Wnoszenie obiektów publicznych z modułów nie musi się zresztą odbywać wyłącznie na zasadzie reagowania: nowoczesne samorządy planują takie inwestycje z wyprzedzeniem, ponieważ wiedzą, że metodą modułową uzyskają jakość nieustępującą w niczym budowlom z betonu i cegieł. Takie planowanie pozwala im budować więcej i szybciej.

Firma Climatic z powodzeniem wznosi modułowe budynki użyteczności publicznej, jak choćby przedszkole modułowe w Mielniku i przedszkola modułowe na warszawskich Bielanach. W Opolu z kolei powiększamy szpital MSWiA, realizując nadbudowę poprzez moduły. Państwa gmina może także wzbogacić się o nowoczesne budynki użyteczności publicznej – w ekspresowym tempie, a co najważniejsze – na wiele, wiele lat.

6 podobieństw i różnic między modułami a kontenerami (Cz. 2)

W poprzednim wpisie zajęliśmy się dość ogólnie zagadnieniem podobieństw i różnic między modułami a kontenerami. Dziś pora na bardziej szczegółowe porównanie, uwzględniające niektóre zagadnienia konstrukcyjne i techniczne. Warto się z nim zapoznać, by lepiej zrozumieć zalety budownictwa modułowego, a w razie planowania inwestycji podjąć najlepszą decyzję.

Porównanie modułów i kontenerów budowlanych

Porównanie wymiarów modułów i kontenerów

Tu sprawa jest prosta: moduły mogą być znacznie większe od kontenerów. Wielkość modułów determinują wyłącznie ograniczenia transportowe, natomiast kontenery posiadają wymiary niemodyfikowalne w swojej klasie. O rozmiarze poszczególnych modułów decyduje projektant i ograniczają go wyłącznie wymogi transportowe. Powierzchnia użytkowa jednej konstrukcji modułowej może wynosić ponad 100 m2, a kontenerowej maksymalnie około 35 m2.

Konstrukcje modułowe – solidniejsze i trwalsze – są cięższe: waga ich szkieletu może sięgać 15 ton, a w przypadku kontenerów 3 ton. Proste porównanie: z modułów można wznosić budynki nawet kilkudziesięcio kondygnacyjne, natomiast możliwości kontenerów ograniczają się do trzech kondygnacji, co wynika m.in. z polskiego prawa budowlanego oraz przepisów przeciwpożarowych. Z drugiej strony, kontenery są doskonałym wyborem, w przypadku gdy przedmiotem inwestycji jest budowa kiosku na plaży lub boxu handlowego.

Poniżej znajdziesz zestawienie wymiarów brutto modułów oraz kontenerów wykorzystywanych w budownictwie:

Wymiary modułów budowlanych

Jak wcześniej wspominaliśmy, wymiary są ograniczone wyłącznie ze względów transportowych. Moduły są przewożone pojedynczo, tj. na jednej naczepie dozwolone jest przewożenie jednego modułu.:

Długość Szerokość Wysokość
do 20 m do 5,5 m do 4,2 m

W zależności od warunków transportu, możliwe jest także wykonanie większych modułów.

Wymiary kontenerów budowlanych

Długość stopy Długość Szerokość Wysokość
10′ 3 m 2,4 m 2,6 m
16′ 5 m 2,4 m 2,6 m
20′ 6 m 2,4 m 2,6 m
24′ 7,3 m 2,4 m 2,6 m
30′ 9 m 2,4 m 2,6 m
40′ 12 m 2,4 m 2,6 m

Jak widać, zastosowanie konstrukcji kontenerowej uniemożliwia zaprojektowanie stropu na wysokości innej niż 2,6 m. Co więcej, stała szerokość utrudnia budowę pomieszczeń o szerokości różniącej się od wielokrotności szerokości pojedynczego kontenera.

Prefabrykowany moduł budowlany Climatic

Różnice w dachach, nośności i estetyce

Zarówno budynki modułowe, jak i kontenerowe, mogą być kryte dachami z dowolnych materiałów, o dowolnym kształcie – np. płaskimi lub dwuspadowymi. Budynek modułowy można zaprojektować tak, by znakomicie pasował do otoczenia, bez względu na to, czy jest to nowoczesne osiedle, czy zabytkowa dzielnica. Inaczej jest z kontenerami: w wielu miejscach uzyskanie pozwolenia na budowę z ich wykorzystaniem będzie trudne lub wręcz niemożliwe.

Wysoka nośność przewagą modułów

Konstrukcje różnią się jednak w zakresie nośności, która w przypadku budynków modułowych jest znacznie wyższa. Co więcej, może również przewyższać wytrzymałością konstrukcję tradycyjną. Szkielet stalowy modułów lepiej poradzi sobie ze śniegiem, a także wykonane z niego konstrukcje górują nad kontenerami estetyką. Najwyższy dotąd budynek, wzniesiony w technologii budownictwa modułowego opartego o konstrukcję stalową, liczy aż 32 kondygnacje. Moduły są konstruowane z uwzględnieniem miejsca posadowienia budynku oraz normy obciążeniowej (wiatr i śnieg) w danym regionie świata. Ograniczenia konstrukcyjne nie zawsze pozwalają dostosować do tych norm konstrukcje kontenerowe. Problemem mogą być też instalacje, których w przypadku kontenerów nie można umieścić w ścianach. Będą one zatem umieszczone wewnątrz pomieszczeń, ograniczając przestrzeń użytkową i obniżając estetykę wnętrza albo na zewnątrz – widoczne dla otoczenia. Niemniej, dość ciężkie moduły nie będą sprawować się tak dobrze jak kontenery w roli, często zmieniających lokalizację, budynków tymczasowych, jak choćby zaplecze budowlane lub sklepy pop-up.

Modułowy, 32-kondygnacyjny wieżowiec B2 na nowojorskim Brooklynie

Porównanie izolacji, ognioodporności i akustyki

Nie wszyscy wiedzą, że konstrukcje modułowe charakteryzują się znakomitą izolacją. Dzięki czemu, w modułach znacznie łatwiej jest zbliżyć się do uzyskania specyfikacji zeroenergetycznej i zwiększyć współczynnik pasywności. Konstrukcja kontenerowa nie ma takich możliwości – jeśli ma być wykorzystywana w chłodne pory roku, należy dodatkowo docieplić ściany i posadzki. Przewagę modułów w tym elemencie powodują ściany modułowe o konstrukcji bezmostkowej, wypełnione wełną mineralną. Kontenery to najczęściej panele z płyty warstwowej, niekiedy z wełną. Posadzki w modułach wykonywane są z płyt o podwyższonej nośności oraz izolacyjności akustycznej i z izolacją termiczną w postaci zamkniętokomórkowej pianki poliuretanowej, wełny lub innego materiału wysokiej jakości. Łączenie modułów polega na ich skręcaniu w poziomie i w pionie, natomiast kontenery są łączone tylko w poziomie. Szczelność połączeń w modułach sprawdzana jest pod kątem zgodności z normą PN-EN 13829. Połączenia kontenerów są natomiast uszczelniane silikonem lub masą bitumiczną, a wodę trzeba odprowadzać na zewnątrz rynnami.

Jaką odporność ogniową mają budynki modułowe, a jaką kontenery?

Konstrukcja stalowa budynków modułowych doskonale spełnia wymagania w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Co więcej, w wielu przypadkach konstrukcje są zabezpieczone wg. wyższych klas, niż wynika to z wymogów prawnych. Duże znaczenie ma tutaj zastosowanie ścian wykonanych z materiałów niepalnych oraz właściwości stosowanej w modułach stali konstrukcyjnej. Budynki kontenerowe również buduje się z zachowaniem odpowiednich norm.

Izolacja akustyczna budynków modułowych

Należy pamiętać również o bardzo dobrej akustyce  budynków modułowych, które są projektowane pod kątem dwukierunkowej redukcji poziomu hałasu. W fazie projektowej rozpatrywane są zarówno usytuowanie i rozmieszczenie funkcjonalne budynku, jak i właściwości akustyczne samej konstrukcji oraz materiałów dla przegród budowlanych. Uzyskanie odpowiedniej izolacji akustycznej w kontenerach jest znacząco utrudnione, ze względu na zastosowanie blachy w konstrukcji ścian oraz sposób łączenia kontenerów.

Moduły budowlane w fabryce Climatic budownictwo modułowe

Korozja modułom niestraszna

Warunki atmosferyczne nie mają żadnego wpływu na spawaną konstrukcję stalową modułów. Stalowe profile są przed spawaniem śrutowane, a następnie malowane powłokami antykorozyjnymi. Ponieważ wszystko to znajduje się wewnątrz, a nie na zewnątrz, konstrukcja nie jest narażona na oddziaływanie opadów ani wilgoci. Inaczej jest w kontenerach, których konstrukcje z czasem należy mechanicznie odrdzewiać i odnawiać.

Różnice w przeznaczeniu

Konstrukcje modułowe są w pełni dostosowane do norm obowiązujących dla budynków użyteczności publicznej. Ich spełnienie przez kontenery jest znacznie trudniejsze, ponieważ wymaga to modyfikowania ich konstrukcji. Moduły nadają się więc do wznoszenia budynków stałych, takich jak szpitale, szkoły, przedszkola, stołówki i kantyny albo hotele – bez względu na ich powierzchnię. Przeznaczeniem kontenerów są natomiast raczej zaplecza budowlane, obiekty tymczasowe, pawilony handlowe i pomieszczenia w halach produkcyjnych.

K

Podsumowanie

Budownictwo modułowe i kontenerowe stwarza alternatywę dla tradycyjnego stawiania budynków z betonu lub cegieł. Planując inwestycję, należy starannie rozważyć wszelkie „za” i „przeciw” każdej z opcji, uwzględniając przy tym zarówno ich zalety, jak i wady. Wiele zależy od przeznaczenia danej budowli, jej otoczenia oraz finansowych założeń przedsięwzięcia. Budując mniejsze obiekty o charakterze tymczasowym, warto zrobić rozeznanie rynku kontenerowego. Jeżeli chcesz wybudować coś na lata, rozsądną decyzją będzie wybór budownictwa modułowego.

To druga część porównania budownictwa modułowego i kontenerowego. W linku niżej znajdziesz pierwszą część artykułu:
6 podobieństw i różnic między modułami a kontenerami (Cz. 1)

5 zalet budownictwa modułowego i prefabrykowanego

Kolejni nowi inwestorzy przekonują się do znacznie sprawniejszej metody budowania – metody, która jest szybsza i pozwala w krótszym czasie zaspokoić wciąż ogromny popyt na mieszkania i zapotrzebowanie na budynki użyteczności publicznej. Budownictwo modułowe jest standardem na zachodzie – zwłaszcza w Niemczech oraz w krajach skandynawskich. W Polsce, wraz z powstawaniem kolejnych przedszkoli, szkół i budynków szpitalnych, zdobywa coraz większą część rynku budowlanego. W obliczu wielu zalet oraz przewag nad budownictwem tradycyjnym, zainteresowanie technologią budownictwa modułowego stale rośnie.

Zalety budownictwa z prefabrykatów odkryliśmy już dawno temu, stawiając miliony mieszkań z wielkiej płyty. Popyt na mieszkania sprawia, że o powrocie do prefabrykatów, po wprowadzeniu niezbędnych unowocześnień, mówi się coraz częściej. Trzeba budować szybko, energooszczędnie oraz na lata – i można, wykorzystując budownictwo modułowe, którego pięć istotnych zalet wymienimy poniżej.

Nawet o 50% krótszy czas budowy niż w budownictwie tradycyjnym


Jeśli budynek powstaje szybko, inwestor nie musi długo czekać, zanim wynajmie lub sprzeda pierwsze lokale i zacznie na swojej inwestycji zarabiać. W przypadku zaistnienia wymogu realizacji inwestycji w krótkim terminie, rozsądnym jest, aby rozważyć budowę w systemie budownictwa modułowego. Produkcja modułów, które wkrótce stworzą konkretny budynek, może rozpocząć się jeszcze zanim urząd wyda pozwolenie na budowę, a zarazem w czasie, gdy podwykonawca przygotowuje teren pod inwestycję i wykona niezbędne prace ziemne. To duża oszczędność czasu, a w konsekwencji także i pieniędzy. Potem, na miejscu budowy, wystarczy zmontować dostarczone przez producenta elementy, wykonać przyłącza – i gotowe. W ten sposób można skrócić czas budowy nawet o 50%. Budowa jest mało uciążliwa dla otoczenia, odpadów i śmieci jest bardzo mało, a ryzyko wystąpienia nieoczekiwanych utrudnień znikome. Nadzór inwestorski również ograniczony jest do minimum.

Wiele zastosowań dla budynków użyteczności publicznej

Samorządy muszą budować, ale z wielu przyczyn – bardziej lub mniej zależnych od nich – borykają się z przestojami na budowach i niedotrzymywaniem terminów realizacji inwestycji. To utrudnia im zapewnienie niezbędnej liczby lokali socjalnych, a także posiadanie rezerwy mieszkaniowej niezbędnej w sytuacjach awaryjnych, gdy np. jakiś budynek się zawali, a jego mieszkańcom trzeba zapewnić dach nad głową w szybkim czasie. Mądrzy prezydenci miast, burmistrzowie i wójtowie wiedzą już, że można budować szybko i zaspokajać bieżące potrzeby mieszkańców.

Co więcej, podobnym kosztem, jak w przypadku budownictwa tradycyjnego, można wznosić szkoły i przedszkola, akademiki, placówki medyczne, domy opieki, hospicja etc. Standard i estetyka budownictwa modułowego w niczym nie odbiegają od projektów wykonanych metodą tradycyjną.

Jakość i energooszczędność

Budynki stworzone z modułów zapewniają doskonałe parametry użytkowania. Ich współczynniki izolacji termicznej mogą być nawet o 30% lepsze niż w budownictwie tradycyjnym, co pozwala oszczędzać na kosztach ogrzewania. Budynek modułowy można ozdobić dowolną elewacją, dostosowując go do otoczenia. Również wnętrza mogą być dowolnie kształtowane. Podwieszane sufity, wykończenia gipsowo-kartonowe, płytki ceramiczne – żaden problem. Wentylacja z rekuperacją, czyli odzyskiwaniem ciepła? Oczywiście, to też jest możliwe. Mieszkania lub pokoje w takich budynkach są więc estetyczne i komfortowe mimo stosunkowo niewysokiej ceny.

Mobilność i skalowalność

Budynek modułowy ma również tę przewagę nad tradycyjnym, że można go w razie potrzeby zdemontować i postawić na nowo gdzie indziej, choćby i wiele razy. Pozwala to budować na terenach wynajmowanych zamiast na własnych. Można go także rozbudowywać i przebudowywać. Jeśli np. zmienia się najemca i potrzebuje wielu pokojów zamiast wielkiego open space – można szybko dostosować wnętrze budynku do jego potrzeb. Ponadto moduły mogą posłużyć do rozbudowy już istniejących budynków: nietrudno sobie np. wyobrazić sytuację, w której rozwój firmy wymaga dodatkowej przestrzeni biurowej.

Niskie ograniczenia dotyczące ukształtowania terenu

Stopy fundamentowe w budownictwie modułowym

Budynki modułowe mają i tę zaletę, że mogą być wznoszone tam, gdzie o budowaniu z betonu nie ma mowy. Taki budynek może utrzymać grunt o słabej nośności wyposażony w płytę fundamentową. Istnieje możliwość budowy również na wzniesieniach. Moduły można też wykorzystać do rozbudowy, nadbudowy oraz dobudowy już istniejących obiektów, stawiając moduły obok, a nawet na budynkach. Konstrukcja może być oparta na słupach, zapewniając np. wjazd na dziedziniec, albo opierać się częściowo na istniejącym budynku. Można także wykorzystać przepisy prawa budowlanego, pozwalające wznieść budynek tymczasowy, niezwiązany z gruntem, bez pozwolenia na budowę i w wybranym momencie przenieść go w inne miejsce, by budynek wykorzystać wielokrotnie.

 

 

5 zalet budownictwa modułowego